Ana Sayfa

BOKSUN TARİHİ

Boks, binlerce yıldır yapılmaktadır. M.Ö. 3000 yıllarında boks yapıldığını kanıtlayan bir çok kalıntı ortaya çıkmıştır. Mısırlılar ve Sümerler boks maçı yapmaktaydılar. Hatta Mezopotamya’da bulunan kabartmalar üzerine resmedilmiş figürler bulunmuştur. Roma’da da boks maçları yapılırdı. Bu boks maçları bolca izleyici tarafından izlenirdi. O zamanlar boksör olarak sporcu değil de köleler kullanılırdı. Roma’daki boks maçlarının temelinde de ölüm yatmaktaydı. Bütün rakiplerini öldürüp, canlı bir şekilde kalan köle özgürlüğüne kavuşurdu.

M.Ö. 393 yılına kadar oynanan bu türden boks, bu yıldan sonra yasaklanmıştır. O zamanlarda yapılan boks maçlarında hiçbir kural yoku. Boksör istediği şekilde dövüşebilirdi. Modern boksun tarihi 1700’lü yılların başlarına kadar dayanmaktadır. Modern boksun çıkış yeri de İngiltere’dir. Bu dönemde günümüzdeki gibi ele eldiven takılmıyordu. Boksör, çıplak elle dövüşüyordu. Bu da maçların daha kanlı olmasına neden oluyordu. Dövüşün, bir süresi de yoktu. Saatlerce süren dövüşler olurdu.

Boksun kuralları da 1700’lü yıllarda konulmaya başlandı. Aynı zamanda boks maçının yapıldığı ringler de ilk defa 1719 yılında ortaya çıkmıştır. Zamanla, maçlara olan ilgi arttı. 1800’lü yıllarda boks maçı Amerika’da da yapılmaya başlandı. Bu maçlarda da Roma’daki gibi köleler dövüştürülüyordu. Boksa olan ilginin daha da artması sporcuları da boksa yönlendirdi. 1876 yılında ise son kurallar son halini almaya başladı. John Chambers tarafından kurallar düzenlendi. 20. Yüzyılda boks maçları meşru hale geldi. 21. yüzyılda ise bir çok ülkede oynanır ve şampiyonalar düzenlenir hale geldi.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.