Ana Sayfa

BOSTON

Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaleti’nin başkentidir. Aynı zamanda eyaletin en büyük şehridir. Şehrin yüzöçümü 124 kilometrekaredir. Nüfusu 841.257’dir. Eyaletteki en fazla nüfusa sahip olan şehir olma ünvanına da sahiptir. Kent, “Özgürlüğün Beşiği” olarak da anılmaktadır. Şehrin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İngiltere, Amerika Kıtası’nın keşfi ile Kıta’nın, büyük bir kısmını işgal etti ve buralarda koloniler kurdu. Boston’a, ilk yerleşimler 1630 yılında böylece başlamış oldu.

Boston, ABD’nin bağımsız olmasına bir çok destek sağlamıştır. 19. yüzyılda, İrlanda’da kıtlık başladı. Kıtlıktan kaçan halk, ABD’ye geldi ve Boston’a yerleştiler. Şehrin içerisinden Charles Irmağı geçmektedir ve bu ırmak Boston’u ikiye bölmektedir. ABD’nin en pahalı şehirlerinden birisidir. Harvard ve Cambridge Üniversiteleri Boston’da yer almaktadır. Bu üniversiteler dünya çapında bir üne sahiptirler.

Boston’a, 18. yüzyılın sonlarına doğru fabrikalar kurulmaya başlandı. Boston halkı bu fabrikalarda ucuza çalıştırıldı. 20. yüzyılda fabrikalar azalma gösterse de, günümüzde yeniden önem kazandı ve sayıları artmaya başladı. Bir çok ürün şehirde üretilmektedir. Şehirde bulunan ve şehir ile aynı ismi taşıyan Boston Limanı, sadece şehir için değil dünya çapında önemli bir limandır. Bu liman sayesinde Boston, ticaret şehri olabilmiştir. Turizm de şehirde gelişmiştir. Boston’u her yıl 20 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.