Ana Sayfa

BOYNUZGAGA

Boynuzgaga’nın diğer bir ismi “Boynuzlu Kuzgun”dur. Bu kuşlar Asya’nın tropikal kesimlerinde yaşarlar. Güney Afrika ve Solomon Adaları’nda da bu tür kuşlara rastlanılmaktadır. Aşağıya doğru kıvrılan gagaları vardır. Gagaları hem uzun, hem de çok renkli bir yapıya sahiptir. Boynuzgagalılar Familyasına mensupturlar.

Boynuzgagalar’ın, tam 57 türü vardır. Bazı türlerinde gagalarının üstünde yukarı doğru kıvrılan ve boynuza benzeyen bir çıkıntı vardır. Bu çıkıntı 30 santim kadar olabilmektedir. İsimleri de bu boynuza benzeyen çıkıntıdan gelmektedir.

Bu kuşlar hepçildir. Yani hem meyve yerler, hem de böcek yerler. Ağaç kavuklarına yuva yaparlar ve toplu halde yaşarlar. Tüylerinin rengi siyah, kahverengi ve beyaz renklerinin karışımıdır. Dişi kuş yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatar. Erkek kuş yuvanın girişini tamamen kapatarak dişi kuşun güvende olmasını sağlar. Yuvada sadece hava ve yem girecek kadar bir delik olur. Bu delikten erkek kuş, dişi kuşa yem verir. Bu durum yavrular yumurtadan çıkana kadar devam eder. Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra yuvanın ağzı açılır.

BENZER YAZILAR  MONAKO

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.