Ana Sayfa

BREZİLYA’DAKİ VAKANIN SORUMLUSU KİM?

Brezilya, vaka sayısında son iki hafta içerisinde çok hızlı bir yükseliş yaşadı. Bu yükseliş o dereceye geldi ki en fazla vaka sayısına sahip ülkeler arasında ilk 10’da bile yer almıyorken son iki haftada ikinci sıraya yükseldi. Günlük otuz bin yeni vaka ve binden fazla ölü rakamlarına ulaştı. Peki nasıl oldu da Brezilya böyle hızlı yükseldi? Brezilya’daki vaka sayısının sorumlusu kim?

Öncelikle Brezilya’daki son duruma bir göz atalım. Vaka sayısı 775184. Ölü sayısı 39797 ve iyileşen sayısı 396692’dir. Ülkede, 9 Haziran’da 31197 vaka ve 1185 ölüm, 10 Haziran’da ise 33100 vaka ve 1300 ölüm kayıt altına alındı. Artık ölüleri gömmek için toplu mezarlar kazılmaya başlandı. Bazı bölgelerde halk, ölüleri gömecek yer bulamadıkları ve artık cesetlerin çürümeye başladıklarından şikayetçiler.

brezilya toplu mezarlar sa

Brezilya’nın bu duruma gelmesi baskıcı Cumhurbaşkanı sayesindedir. Çünkü ilk Sağlık Bakanını halka tedbir alması ve evde kalması çağrıları yapması nedeniyle görevden almış ve yerine başka birisini getirmişti. Ancak bakana yaptığı baskılar nedeniyle yeni gelen bakan da istifa etti. Cumhurbaşkanı ülke ekonomisini halkın sağlığından üstün tutması nedeniyle tedbir alınmasına engel olmuş, sonucunda da virüs hızla yayılmıştır.

BENZER YAZILAR  UZAYA GÖNDERİLEN HAYVAN SAYISI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.