Ana Sayfa

BUZULLARIN ERİMESİ KAT KAT ARTTI

Gün geçtikçe küresel ısınmanın etkilerinin daha yıkıcı olacağı ortaya çıkıyor. Tehditler gün geçtikçe artıyor. Bu tehditlerden biri de buzulların erimesi. Ayrıca erime hızları da zamanla artıyor.

Proceedin of the National Academy of Sciences dergisinde Ocak ayında yayınlanan makalede 1979 yılından 2017 yılına gelene kadar Antartika’daki buzulların erime hızının tam 6 kat arttığı tespit edilmiş. Aynı şekilde Grönland’da a 2003 yılından günümüze kadar buzul kaybının tam 4 kat arttığı tespit edildi. Bu çalışma da aynı dergide Ocak ayında paylaşıldı. Bu rakamlar küçümsenmeyecek kadar önemli. Çünkü Grönland’daki buzulların erimesi sonucu ortaya çıkan metan gazı karbondioksitten 20 kat daha etkilidir.

Buzulların erimesi sonucu suların yükseleceği ve birçok yerin sular altında kalacağı bilinmektedir. Hatta birçok ülke haritalardan tamamen silinecek. Yakın bir zamanda suların yükselmesi sonucu 80 milyon insanın etkileneceği sanılıyordu. Ancak son yapılan hesaplamalar sonucu aslında bu rakamın gerçekleri yansıtmadığı ve bu rakamın çok küçük olduğu ortaya çıktı. Yeni hesaplamalara göre gerçekte etkilenecek insan sayısının 300 milyon olacağı ortaya çıktı. Yani suların yükselmesi sonucu ABD nüfusu kadar insan evsiz kalacak. Bu da dünyadaki dengelerin yeniden değişmesi demektir.

BENZER YAZILAR  AĞZINDAN ÇIKANI KULAĞIN İŞİTMEMESİ DEYİMİNİN ANLAMI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.