Ana Sayfa

ÇANKIRI

Çankırı, 40° 30′ kuzey enlemleri ile 32° 30’ve 34° doğu boylamları arasında yer almaktadır. 7.490 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 253.940’dır. Türkiye’nin, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Komşuları Ankara, Çorum, Bolu ve Yozgat’tır. Çankırı’nın ilçeleri Çerkeş, Yapraklı, Eldivan, Atkaracalar, Bayramören, Kongur, Kızılırmak, Ovacık, Orta, İlgaz ve Kırsunlu’dur. İl plaka kodu 18’dir. 

Çankırı topraklarının neredeyse 3’te 2’si dağlık arazilerden oluşmaktadır. Geriye kalan 3’te 1’lik kısmı ise platolar, ovalar ve yaylalardan meydana gelmektedir. Çankırı’nın en yüksek dağı 2.560 metre yüksekliğe sahip olan “Ilgaz Dağları”dur. Erikli Dağı, Sarıkaya Dağı, Yapraklı Dağı ve Dumanlı Dağı’da şehirde bulunmaktadır. Akarsuları; Kızılırmak, Acıçay ve Melan Çayı’dır. Çankırı’ya, karasal iklim hakimdir.

Şehire, Hititler zamanında “Çangra” deniliyordu. Şehir, Osmanlı’nın himayesi altına girdikten sonra Çankırı olarak anılmaya başlandı. Çankırı’da; Hottiler, Hititler, Uygurlar ve Persler de dahil bir çok medeniyet yaşamıştır. Önce Roma İmparatorluğu’nun, daha sonra da Bizans İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. 1135’de Selçukluların, 1309’da Çandaroğulları’nın, 1392’de ise Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdi. Kurtuluş Savaşı’na, Çankırı halkı büyük destek vermiştir. Günümüzde ise Türkiye’nin bir ilidir. Çamlık, Akkaya İçmesi, Acısı ve Kırkpınar; Çankırı’nın doğal güzellikleridir. Tarihi yerleri ise Çankırı Kalesi, Taş Mescid, Çerkeş Hamamı ve Ulu Camii’dir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.