Ana Sayfa

CAROLİNE HERSCHEL

Caroline Herschel, 16 Mart 1750 tarihinde Almanya’nın Hannover şehrinde dünyaya geldi. Babası Isaac Herschel, annesi ise Anna Ilse Moritzen’dir. Alman-İngiliz gökbilimcidir. Aynı zamanda kendisi gibi astronom olan William Herschel’in de kız kardeşidir. Bütün çalışmalarını William Herschel ile yapmıştır.

Herschel, henüz 10 yaşındayken tifüs hastalığına yakalanmış ve boyu 1.30 santim kalmıştır. Annesi Herchel’in eğitim almasına karşı çıkmıştır. Bu nedenle eğitimine çoğu zaman abisi William’ın yanında gizlice devam etmiştir. Kendisini el işleri üzerine eğitiyordu. Çünkü bu sayede gelecekte para kazanabileceğini düşünüyordu.

1772 yılında abisi ile birlikte İngiltere’ye taşındı. Amacı bir şarkıcı olmaktı. Astronomiye ilgisi abisi sayesinde oldu. Aynı şekilde William’dan destek de gördü. Onun çalışmalarına yardımcı oldu. Sosyal hayatı hiç yoktu. Arkadaşı çok azdı ve abisi ona arkadaşlık da yapıyordu. Ancak abisinin evlenmesi Herschel’i kötü etkiledi. Evden taşınmak zorunda kaldı. Evden taşındıktan sonra abisi ile olan bağı zayıfladı. Bu zamandan sonra çalışmalarına tek başına devam etmeye başladı.

Hayatı boyunca birçok ödül kazandı. En büyük keşfi ise kuyrukluyıldız keşfetmesidir. Bu keşfi ile dünyanın ilk kuyrukluyıldız keşfeden kadını olmuştur. Tam 8 tane kuyruklu yıldız keşfetmiştir. Keşfettiği periyodik  kuyrukluyıldızına kendi soyadı verilmiştir.  Caroline Herschel, 9 Ocak 1848 tarihinde 98 yaşındayken doğduğu şehir olan Hannover’de hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.