Ana Sayfa

CHARLOTTE AURBACH

Charlotte Aurbach, 14 Mayıs 1899 tarihinde Almanya’nın Krefeld şehrinde dünyaya geldi. Alman genetikçidir. Babası Friedrich Aurbach, annesi ise Selma Sachs’dir. Babası ünlü bir kimyagerdi. Ailesinde başka bilim insanları da vardı. Charlotte’nin yetişmesinde bu aile bireyleri etkili olmuştur. İyi bir eğitim almasını sağlamışlardır. Eğitim hayatı farklı şehirlerde devam etti. Biyoloji ve kimya dersleri aldı.

Eğitim hayatını tamamladıktan sonra Frankfurt Üniversitesi’nde öğretmenlik görevine başladı. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Aklında Nazi Partisi’ne katılmak vardı. Ancak sonradan vazgeçti. Bir süre sonra da Almanya’yı terk etti. Doktorasını Edinburgh Üniversitesi’nde tamamladı.

Hayatı boyunca çalışmalarına devam etti. Savaşlar nedeniyle bazı zamanlar çalışmaları sekteye uğrasa da Aurbach, asla pes etmedi. Hardal gazının meyve sineklerinde genetik mutasyonlara neden olduğunu açıkladı. Mutajenez biliminin kurulmasına katkıda bulundu. Çalışmalarına A. J. Clark ve J. M. Robson ile birlikte devam etti. Onlarca makale yayınladı. 1976 yılında Kraliyet Cemiyeti’nin Darwin Madalyası’na layık görüldü. Özellikle Nükleer Silahsızlandırma Kampanyası’na destek verdi. Charlotte Aurbach, 17 Nisan 1994 tarihinde 94 yaşındayken hayatını kaybetti.

 

Bilim Dünyasının Kadınları adlı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

BENZER YAZILAR  AĞLAR VEYSEL ÇIKMAZ SESİ / AŞIK VEYSEL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.