Ana Sayfa

ÇİN’DEKİ VAKA SAYISI ANKETİ SONUCU

Çin’de Aralık ayında ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Adeta dünyada hayat durdu. İnsanlar her an virüse kapılma tehlikesi ile evden dahi çıkamaz oldular. Virüsün yayılmasından ekonomi de çok fazla etkilendi.

Çin’de ortaya çıkan virüs hızla yayıldı. Ancak bir süre sonra azaldı ve durma derecesine geldi. 24 saat içerisinde ülkede sadece 45 yeni vaka ortaya çıktı. Ülkede birçok şehirdeki sokağa çıkma yasağı gevşetildi. Kısıtlamalar da kaldırıldı. ABD gibi 300 milyondan fazla nüfusa sahip olan bir ülkede 130 binden fazla vakaya ve İtalya gibi 62 milyon nüfusa sahip olan bir ülkede vaka sayısı 97 bin olurken; 1,4 milyar nüfusa sahip bir ülkede nasıl oluyor da 81 bin vaka olabiliyor. Aynı zamanda Çin’de virüs keşfedilene ve tedbirler alınana kadar ülkenin birçok yerine yayılmasına rağmen nasıl oluyor da sadece 81 bin vaka ortaya çıkıyor? İtalya’da ölüm oranı 10 bini aşarken ve ABD’de yeni yayılmaya başlasa bile 2 binden fazla insan hayatını kaybetmesine rağmen Nasıl oluyor da Çin’de sadece 3.300 insan ölüyor?

Takipçilerimizin bu konu hakkında ne düşündüklerini merak ettik ve twitter hesabımız üzerinden bir anket düzenledik. Ankette; “60 milyonu geçkin nüfusa sahip İtalya’da Covid-19 nedeniyle ölen sayısı 6820 iken, nüfusu 1,5 milyara yakın olan Çin’de ölü sayısı 3281’dir. Sizce Çin hükümeti vaka sayısını ve ölü insan sayısını gizliyor olabilir mi?” sorusunu sorduk.

Anketimize 133 kişi oy verdi. Üç şıkkın bulunduğu ankette %77.4 oranında Çin’in gerçek rakamları gizlediği yönde sonuç çıktı. Oy verenlerin %13.5’i ise rakamları gizlemediğini belirtmişler. %9.1’lik kısım ise bu konuda kararsız olduklarını belirtmişler.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.