Ana Sayfa

COVİD-19’A KARŞI ÜLKELERİN ALDIĞI ÖNLEMLER

Koronavirüs, dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’de ortaya çıkmış olsa da virüs, en çok Avrupa’yı etkiledi. Halen de etkilemeye devam ediyor. İtalya’da vaka sayısı 24 saatte 69 binden 80 bine, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise vaka sayısı 54 binden 85 bine yükseldi. Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise 23 bini geçti.

Dünya çapında hızla yayılan virüs için ülkeler tedbirlerini alıyorlar. Çoğu ülke sıkı yöntemler uygulasa da bazı ülkeler çok hafif tedbirler alıyorlar. İşte dünyada koronavirüs’e karşı uygulanan tedbirler.

  • Dünyada en fazla vaka görülen 4. ülke olan İspanya’da virüs görüldükten sonra OHAL ilan edilmişti. İlan edilen OHAL’in süresi bitmeye yakın uzatıldı.
  • Çin, ülkedeki yeni vaka sayısının azaldığını açıklamıştı. Ülkede keşfedilen yeni vakaların çoğunun ülkeye, dışarıdan gelen hastalarda ortaya çıktığını söyledi ve ülkeye giriş ve çıkışları yasakladı.
  • Lübnan da koronavirüs’e karşı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Saat 19.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasaklandı.
  • Avrupa Ülkelerinin birçoğunda hastane kapasitelerin yetersiz geliyor. Bu sebeple geçici hastaneler yapıyorlar. İspanya’da da vaka sayısı hızla artıyor. İspanya, bazı stadları sağlık deposu olarak kullanmaya başlayacak.
  • İngiltere’de ise iki gün önce kafe ve restoranlar kapatılmıştı. Bugün itibariyle süpermarketlere yeni düzenleme getirildi. Özellikle kasiyer ile müşteri arasındaki temas kesildi. Nakit para kabul edilmiyor.
  • İran, geçtiğimiz hafta sokağa çıkma yasağı getirmişti. Bugün ise Meclis’teki oturumları iki hafta erteledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.