Ana Sayfa

DENİZ KAPLUMBAĞASI

Deniz kaplumbağası, adından da anlaşılacağı gibi tatlı sularda yaşayan bir kaplumbağa türüdür. 7 tane deniz kaplumbağası türü vardır. Deniz sırtlı deniz kaplumbağası, Yeşil deniz kaplumbağası ve iribaş deniz kaplumbağası en çok bilinenleridir. Türlerinin çoğu Akdeniz ve çevresinde yaşamaktadır. Deniz kaplumbağalarının uzunlukları 2 metreyi geçmekte ve ağırlıkları ise 500 kiloyu aşmaktadır.

Deniz kaplumbağasında da, kara kaplumbağasında olduğu gibi sert bir kabuğa sahiptirler. Türüne göre kabuklarının rengi değişmektedir. Yeşil deniz kaplumbağasının kabuğunun rengi sarımsı bir renge sahipken, diğer türlerin kabuklarının rengi kahverengidir. Deniz kaplumbağalarını, kara kaplumbağalarından ayıran en önemli özellik ayaklarıdır. Deniz kaplumbağalarının ayakları su içerisinde rahat bir şekilde yüzebilecekleri şekildedir. Yani kürek biçimindedir.

Deniz kaplumbağaları etoburdur. Balıklar ile beslenirler. Çeneleri çok güçlüdür. Kara kaplumbağaları gibi solunum yaparlar. Ciğerleri çok güçlüdür. Bu sayede suyun altında uzun süre kalabilmektedirler. Dişi deniz kaplumbağaları, yumurtlamak için karaya çıkarlar. Kumu eşer ve yumurtlar. Daha sonra tekrardan eştiği yerin üstünü kum ile kapatır. Bir defada 90 ile 130 arası yumurta bırakır. Dişi deniz kaplumbağası tekrardan denize döner. Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra toprak altından çıkarlar ve denize girerler. Her defasında binlerce deniz kaplumbağası yavrusu yumurtadan çıksa da çıkan yavruların yüzlercesi ölmektedir. Çıkan yavruların neredeyse binde biri yetişkinliğe ulaşır.

Deniz kaplumbağalarının nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Tükenmemesi için dünya çapında çalışmalar yürütülmektedir. Türkiye’de de yapılan çalışmalar vardır. Özellikle yumurtlama alanları, yumurtlama zamanlarında koruma altına alınmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.