Ana Sayfa

DÜNYA DİN NÜFUS SIRALAMASI

İnsanlar, çeşitli dinlere inanmaktadırlar. Dünya nüfusu 7 milyarı geçmiştir. ABD’li bir şirket “Dünyadaki dinlerin nüfuslarını araştırdı. Araştırma sonucu çok şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bu araştırma 200’e yakın ülkede yapılmıştır.

Araştırma sonucu en fazla nüfusa sahip olan din Hristiyanlık çıkmıştır. Hristiyan nüfus, dünyadaki nüfusun %32’sini oluşturmaktadır. 2,2 milyar insan Hristiyandır.

maxresdefault

İkinci sırada İslam yer almaktadır. Müslüman nüfus dünyadaki nüfusun %23’ünü oluşturmaktadır. 1,6 milyar insan Müslümandır. Müslüman bölgelerdeki karışıklık, savaşlara ve kıtlıklara rağmen Müslüman sayısı hızla artmaktadır. Özellikle dinini değiştirerek Müslüman olan insanların sayısının rolü büyüktür. Eğer Hristiyan nüfusunun artış hızı bu seviyede kalır ve Müslümanların sayısı bu şekilde artmaya devam ederse 2050 yılında Müslüman ve Hristiyan sayısı birbirine eşit olacak.

Üçüncü sırada ise ateistler yer almaktadır. Dünyadaki 1,1 milyar insan hiçbir dine inanmamaktadırlar. Bu rakam ise dünya nüfusunun %16’sına tekabül etmektedir. Hiçbir dine inanmayanların sayısı da hızla artmaktadır.

dunyada-resmi-dini-islam-olan-ulke-sayisi-kac-tane-h1507225568-ad21ba

Dördüncü sırada Hinduizm yer almaktadır. Hinduların sayısı ise 1 milyarı geçmektedir. Bu nüfusun neredeyse tamamı Hindistan’da yer almaktadır. Sayıları da nüfusun artması nedeniyle hızla artmaktadır.

Dünyada her konuda söz sahibi olan Yahudiler ise dünya nüfusunun sadece %0,2’sini oluşturmaktadır. Bunun sebebi ise Yahudilerin, kendilerinin kutsal bir ırk olduklarına ve başka insanların Yahudi olamayacaklarına inanmalarıydı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.