Ana Sayfa

DÜNYADAKİ DİNLER

İslam:

Dünyada en fazla nüfusa sahip olan ikinci dindir. Tek Tanrılı bir dindir. Yaratıcı olarak sadece Allah vardır. İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed’dir. Evrensel olan tek dindir. Yani bütün insanları kapsamaktadır.

islam

Hristiyanlık:

Hristiyanlık, dünyada en fazla nüfusa sahip olan dindir. Orta Doğu kökenli bir dindir. İlahi dinler arasında yer almaktadır. Hristiyanlığı ilk din kabul eden devlet Roma İmparatorluğu’dur. Peygamberleri İsa’dır. Ancak İsa’yı peygamber değil de yarı insan yarı Tanrı olarak kabul edenler de vardır.

hristiyanlık

Yahudilik:

Yahudilik, İsrailoğulları’na gönderilmiş bir dindir. İsrailoğulları, kendilerini Tanrı tarafından diğer milletlerden üstün tutulduklarına inanmaktadırlar. Yahudilerin Peygamberleri Musa’dır. Nüfusu az olmasına rağmen Yahudiler dünyanın her tarafına yayılmışlar ve yönetimlerde söz sahibi olmuşlardır.

yahudilik

Hinduizm:

Hinduizm, Hindistan ve çevresinde yayılmış olan bir dindir. Diğer bir adı Brahmanizm’dir. Hinduizm çok tanrılı bir dindir. Ancak en büyük Tanrıları Brahma’dır. Hinduizm’de Reenkarnasyon’a inanılmaktadır.

hinduizm-ne-demek-hinduizm-dini-nedir-696x475

Taoizm:

Taoizm, Çin’de ortaya çıkmıştır. Kurucusu Lao Tzu’dur. Taoizm, dış dünyadaki nesnelerin gerçekte var olmadığını savunur.

taoizm

Konfüçyüsçülük:

Konfüçyüsçülük’de aynı şekilde Çin’de ortaya çıkmıştır. Bir ahlak sistemidir. İsmi kolayca anlaşılacağı şekilde Konfüçyüs’ten almıştır. Ancak öğretileri Konfüçyüs’ten eskilere dayanmaktadır.

Konfüçyüsçülük

Budizm:

Budizm’in de nüfusu çoktur. Dünyada Budizm’e inananların sayısı yarım milyarı bulmaktadır. Uzakdoğu Asya’da ortaya çıkmış ve yayılmıştır. Budizm, hayattaki acıyı ve ıstırabı açıklamaktadır.

budizm

Şintoizm:

Şintoizm, antik çağdaki dinlerin daha modern halidir. Japonya’da ortaya çıkmıştır. Peygamberi yoktur. 3 milyondan fazla inananı vardır.

intoizm

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.