Ana Sayfa

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK SALGINLAR

İspanyol Gribi:

Avrupa’da görülmüş olan bir salgındır. 1918 ile 1920 yılları arasında görülmüştür. Ne kadar insanın öldüğü tam olarak bilinmese de 100 milyona yakın insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Avrupa’nın bir kısmı bu hastalık nedeniyle öldü.

spanyol Gribi

Antoninus Vebası:

Antoninus vebası, Roma döneminde ortaya çıkmıştır. Diğer adı Galen’in vebası’dır. Bu adı Yunan doktordan almıştır. Milattan sonra 160 yılından sonra görülen virüs Roma İmparatorluğu’ndaki her 3 kişiden birinin ölümüne neden olmuştur. Hatta Roma İmparatoru Lucius Verus’da bu salgından dolayı ölmüştür.

Antoninus Vebası

Sars:

Sars virüsü, çok ölümcül bir salgındır. Salgında ölüm oranı %90’dır. 2002 yılında Çin’de ortaya çıkan virüs Türkiye’ye gelmeden ortadan kalkmıştır. Sars’ın belirtileri de koronavirüs ile benzerlik göstermektedir.

sars

Kara veba:

Kara veba, Avrupa’nın korkulu rüyasıdır.  Diğer adı kara ölümdür. Avrupa’da en fazla ölüme yol açan salgındır. Çin’de ortaya çıkan virüs 1350 yılına doğru Avrupa’nın tamamını kontrolü altına almıştır. Bu salgın nedeniyle 200 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir. Kara veba esnasında insanlar salgını cadıların ve kedilerin ortaya çıkardıklarını düşünmüşlerdir. Bu nedenle hem cadı olarak gördükleri insanları hem de kedileri canlı canlı yakmışlar, böylece salgının duracağını düşünmüşlerdir. Ancak virüs farelerden yayıldığı için kedilerin öldürülmesi virüsün daha fazla yayılmasına neden olmuştur.

kara veba

Cocoliztli Salgınları:

16. yüzyılda Meksika’da ortaya çıkan salgınlardır. Aynı anda birden fazla hastalık ortaya çıkmıştır. Bu salgın nedeniyle 15 milyon insan hayatını kaybetmiştir.

Cocoliztli Salgınları

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.