Ana Sayfa

DÜNYANIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

10. Pamukkale Travertenleri:

Türkiye’nin Denizli ilçesinde yer almaktadır. Türkiye için turistik önem taşıyan Pamukkale Tranvertenleri aynı zamanda sağlık açısından da faydalıdır.

indir

9. Salar de Uyuni Gölü: 

Bolivya’da yer almaktadır. Dünyanın en büyük tuz gölü olma özelliğine sahiptir.  11 bin kilometrekarelik alana sahiptir. Bolivya açısından Salar de Uyuni Gölü çok önemlidir. Çünkü gölün çevresinde oteller bulunmakta ve gölün bazı yerlerine turistik seferler düzenlenmektedir.

indir (1)

8. Bryce Kanyonu Ulusal Parkı: 

Amerika Birleşik Devletlerinin Utah Eyaletinde yer almaktadır. 145 bin kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu kanyonda birçok film çekilmiştir. Turuncu renkli kayaları dünya dışı bir alanmış görüntüsünü ortaya çıkarmaktadır.

s-e847142bae48e181bf67236182e729adde1353bc

7. Cote d’Albatre:

Fransa’da yer almaktadır. Bembeyaz renkteki kayaları dikkat çekmektedir.

indir (2)

6. Cehennem Kapısı: 

Türkmenistan’da Karakum Çölü’nün ortasında yer almaktadır. 69 metre genişliğe ve 30 metre derinliğe sahiptir. 1970 yılından beri yanmaktadır. Doğalgaz rezervinin üstünde bulunmaktadır. Dışarı sızan gaz yanmaktadır.

maxresdefault

5. Çizgili Buzdağları: 

Antartika’da yer almaktadır. Buzdağları farklı renklere bürünmektedir. Bazen mavi, bazen kahverengi, bazen de sarı renkte olurlar. Bu renkler şerit şerit olmaktadır.

indir (3)

4. Zhanygye Doğal Parkı: 

Çin’de yer almaktadır. 322 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Çizgi çizgi değişik renklerdeki kayalardır. Görene insan tarafından boyanmış hissi vermektedir.

Zhangye-Danxia_1600

3. Büyük Mavi Çukur:

Belize yakınlarında yer almaktadır. Dalışçılar için çok uygun bir alandır. 146 metre derinliğe sahiptir. 305 metre de çapa sahiptir. 1971’de Jaques Yves Cousteau tarafından keşfedilmiştir.

22JgLj

2. Deadvlei:

Namibya’da yer almaktadır. Namibya Çölünde kırmızı kumların ortasında beyaz kumsaldır. Ağaç kalıntıları ise özel bir görüntü oluşturmaktadır.

deadvlei-2

1. Yellowstone Ulusal Parkı: 

Amerika Birleşik Devletlerinde yer almaktadır. 1978 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Dünyanın ilk ulusal parkıdır. Birçok doğal güzellik bulunmaktadır.

BENZER YAZILAR  PAPİRÜS

yellowstone_milli

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.