Ana Sayfa

ELON MUSK

Elon Musk, adını tüm dünyaya duyurmuş bir dahidir. Elektrikli araçlardan tekrar kullanılabilen uzay araçlarına kadar katma değerli teknolojileri üreterek kendi varlığını katlamıştır. Ancak Musk’ın derdi para değildir. Onun derdi hem daha güzel bir dünya yaratmak hem de başka gezegenlerde yaşayabilmektir. Güneş enerji şirketi ve elektrikli otomobiller ile dünyadaki karbondioksit salgınını azaltmak istemektedir. Tekrar kullanılabilir uzay araçları ile de uzay seyahatlerini ucuzlatmak istemiştir ve bunu da başarmıştır.

Elon Musk’un asıl adı Elon Reeve Musk’tır. Ancak bu adını kimse bilmez. 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nde dünyaya geldi. Öğrenmeyi çok seven Musk, henüz çocukken yazılım programlamayı öğrendi. Yıllar süren yazılım eğitim sürecini tek başına çalışarak sadece 6 ay gibi bir sürede tamamladı. 12 yaşındayken bir oyun yaptı ve o oyunu satmayı başardı. Bu ilk başarısı oldu.

ABD’ye gelerek eğitimine burada devam ettirmek istedi. Pennsylvania Üniversitesi’ne kayıt oldu. Burada ekonomi bölümünü bitirdi. Kardeşi ile birlikte Zip2 yazılımını yaptılar. Bu yazılımı da Compaq şirketine sattılar. Daha sonra günümüzde herkesin bildiği PatPal’ı kurdu. Ancak ilk önce X.com olarak kurmuştu. Confinity ile birleşmesi sonucu PayPal ismini aldı.

2002 yılında uzay projelerini yürüteceği SapaceX’i kurdu. SpaceX ile tekrar tekrar kullanılabilen roketler yaptı. Ancak bu o kadar kolay olmadı. Çünkü birçok test yaptı ve testlerin bazıları başarısız oldu. Ancak sonunda başardı ve NASA’ya uzay araçları üretmeye başladı.

Motorlu araç üretmek için Tesla şirketini kurdu. Burada yaptığı tasarımlar ve çok hızlı araçlar adının dünyaya yayılmasını sağladı. Ürettiği araçları ihraç da etmeyi başardı. Kendi araçlarında kullanmak üzere batarya şirketi kurdu. Bu şirket dünyanın en büyük fabrikalarına sahip ve enerjilerini güneş enerjisi ile sağlıyor. Halen hayatta olan Elon Musk, çılgınca denen projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

BENZER YAZILAR  BEYLERBEYİ SARAYI

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.