Ana Sayfa

ESKİ ÇİN MEDENİYETİ

Çin Uygarlığı Huang-ho (Sarı nehir) nehrinin meydana getirdiği. Büyük çamurlu ovada doğdu. Bu uygarlık doğudan batıya ve özellikle kuzeyden güneye doğru dev bir kolonileştirme eseri olarak yavaş yavaş gelişmişti. Doğal şartların ve etnik kökenlerin çok farklı oluşu, sürüp giden bölgecilik eylemlerinin başlıca sebebiydi. Çin tarihinde sık sık merkezden ayrılma eğilimlerinin ortaya çıktığı görülmüştür.

Geçmişi hakkında pek az şey bilinen Hindistan’ın aksine Çin, önemli bir belgeler yükünü ve geleneklerini günümüze kadar getirmiştir. Çin halkının kökeni bilinmiyor. Çin halkının tarih öncesi efsaneleri arasında kaybolmuştur.

Efsanevi “beş imparator”un sonuncusu Yu’dur. Hsia sülalesi kurmuş, Çin M.Ö. 2000’lerde tarih sahnesine çıkmıştır. Hiyeroglife benzer bir yazının icadı, tahılın bulunuşu ve ırmakların kontrolü bu zamana rastlar. Beş yüz yıl süren sülalenin yerine tahta çıkan Şanglar ise altı yüz sene iktidarda kaldı. Bu çok parlak bir dönemdir. M.Ö. 11. yüzyılda gelen Çev sülalesi çok iz bırakmadı. Bu sülalenin son zamanlarında ülkeyi anarşi sardı ve feodalite ortaya çıktı. M.Ö. 8. yüzyılda bunların her biri artık bağımsız bir krallıktır. 6. yüzyılda dahil bu prensliklerin kavgası sürüp gitti. Ama düşünce yine büyük eserler verdi: Din, ahlak ve felsefe gelişti. Bunun en iyi ifadesi Konfuçius’tur. 5. yüzyılda yine birlik oluşamadı. Ama Çin Medeniyeti güneye doğru genişledi. Orta Avrupa feodalitesi gibi şövalyelik ruhu doğdu. M.Ö. 4. yüzyılda savaşçı krallar çağı denen karanlık bir dönem yaşandı.

Sonunda, bu savaşçı prenslerden biri elli yıl aralıksız bir savaştan sonra öteki prensleri yenmeyi ve bağımsız krallıkları ortadan kaldırarak İmparatorluğu yeniden kurmayı başardı. Bu prens, Çin sülalesinin kurucusu Şe-Huamg-Di’dir (M.Ö. 246). Çin sülalesi ile yeni bir dönem açılıyordu. Yeni imparator, birliğin de kurucusu oldu. Feodalitenin imparatorluk için gerçek bir tehlike olduğunu, kendi denemeleriyle bile Şe-Huang-Di, çeşitli siyasi grupları ve değişik kökenli halkları bir araya getirip bir millet yaratmak için geniş bir uygulamaya girişti. Gerçek bir siyasi örgüt kurdu. Ünlü Çin Seddi’ni yaptırdı.

BENZER YAZILAR  HÜSEYİN CAVİD SÖZLERİ

Büyük İmparator’un ölümünden sadece on yıl sonra (M.Ö. 210) maceracı bir komutan Lieo Peng, Çin sülalesine son vererek iktidarı ele geçirdi. Böylece dört yüz yıl sürecek olan Han sülâlesi dönemi açılmış oldu. Bu dönemde hiçbir hükümdar  Şe-Huang-Di’nin dengi olamadı.

Yeni imparator sadece bir askerdi. Kültürle ilgilenmedi, Konfiçius disiplinini hor gördü. Fakat başarılı bir komutandı. Hun akınını durdurmayı başardı. Lieo Peng’den sonra tahta daha aydın prensler geldi. En ünlüleri Vu-Ti’dir. Vu-Ti konfiçyus’un öğrencisiydi.

Vu-Ti ve kendisinden sonraki imparator zamanında Türkistan’a kadar Yukarı Asya ve Kore ele geçirildi. Güney sınırı Çin Hindi’nde Hue’ye kadar uzanıyordu (M.Ö. 100).

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , ,

3 replies »

 1. Hi! I’ve been reading your website for some time now and finally
  got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx!
  Just wanted to tell you keep up the fantastic job! I am sure this article has touched all the internet users,
  its really really good piece of writing on building
  up new blog. I am sure this paragraph has touched all the internet people,
  its really really fastidious article on building up
  new blog. http://starbucks.com

 2. Geri bildirim: Homepage

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.