Ana Sayfa

EVEREST DAĞI

Everest Dağı, Çin ile Nepal sınırı üzerinde yer almaktadır. Diğer adı “Çolmolungma”dır. Deniz seviyesinden hesaplandığında dünyanın en yüksek dağıdır. Yüksekliği tam olarak 8.848 metredir.   Piramide benzeyen bir görünüme sahiptir. Dağ üzerinde hiçbir canlı yaşamamaktadır. Bitki dahi yetişmemektedir.

Everest Dağı’na, 1953 yılına kadar birçok tırmanış denemeler gerçekleşmiştir. Ancak bu denemelerin hepsi başarısız olmuş ve hiçbir dağcı tepeye kadar tırmanamamıştır. Zirveye başarılı ilk tırmanış 29 Mayıs 1953 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu tırmanışı Edmund Hillary ve Tenzing Norgay gerçekleştirmişlerdir. Everest Dağı’na tırmanmak çok zordur. Çünkü dağı tırmandıkça sıcaklık hızlı bir şekilde düşmektedir. Zirvenin sıcaklığı -70 C derecedir. Aynı zamanda rüzgar da çok hızlı bir şekilde esmektedir. Bir insanın bu rüzgara karşı gelebilmesi çok zordur. Dağın zirvesinde bir insana yetecek kadar oksijen bulunmamaktadır. Bu sebeple teçhizat olmadan dağa tırmanmak imkansızdır. Aynı şekilde tırmandıkça basınç da artmaktadır.

Günümüzde Everest Dağı’na tırmanmak birçok dağcının hayalidir. Ancak her insan bu tırmanışı başarılı bir şekilde tamamlayamaz. Ölüm tehlikesi çok yüksektir. Keşfinden günümüze kadar binlerce insan bu dağa tırmanma denemeleri yapmıştır. Bu insanlardan yüzlercesi tırmanış esnasında hayatını kaybetmiştir. Bir kısmı da yara alarak geri inmiştir. Ölülerin cesetleri halen donmuş bir şekilde dağda durmaktadır.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.