Ana Sayfa

FOSİL YAKIT NEDİR?

Fosil yakıt; kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardır. Bu yakıtların oluşumu milyonlarca yıl sürmektedir. Orman ve benzeri alanların toprak altında kalarak ısı ve basınca maruz kalmaları sonucu oluşurlar. Fosil yakıtlar, sadece belirli alanlarda çıkmaktadırlar ve sınırsız değildirler. 150 yıl sonra dünyada hiçbir fosil yakıt kalmayacak.

Günümüzde her alanda fosil yakıtlar kullanılmaktadırlar. Kömür, Sanayi Devrimi sonrası sanayide kullanılmış, Günümüzde de  ısınma ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Doğalgaz da aynı şekilde ısınma ve elektrik ihtiyaçları için kullanılmaktadır. En geniş kullanım alanı olan fosil yakıt petroldür. Petrol; otomobillerde yakıt olarak, elektrik üretiminde, pet üretiminde, poşet üretiminde, yapay kauçuk ve daha pek çok ürünün üretiminde kullanılmaktadır.

Fosil Yakıtların Ne Kadar Ömrü Kaldı? 

Fosil yakıtlar, dünyaya zarar vermektedirler. Özellikle küresel ısınmanın daha da kendini gösterdiği günümüzde fosil yakıtların zararları ortaya çıkmaktadır. Hem sınırlı bir kaynak olması hem de doğaya zarar vermesi nedeniyle yeni enerji kaynakları aranmaktadır.

 

BENZER YAZILAR  2 ARALIK

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.