Ana Sayfa

FOTOĞRAF MAKİNESİNİN GELİŞİMİ

Fotoğraf makinesinin, tarihi yüzlerce yıl önceye dayanmaktadır. Fotoğraf makinesi üzerine İbn-i Heysem ve Leonardo da Vinci fotoğraf makinesinin temelini oluşturacak çalışmalar yapmışlardır. Fotoğraf makinesi keşfedilene kadar birçok bilim adamı birçok çalışma yapmıştır. 1826 yılında Niepce, ilk fotoğraf makinesini yapmıştır. Bu fotoğraf makinesini on yıllık çalışması sonrasında yapabilmişti. Niepce’nin fotoğraf makinesi ile günümüzdeki fotoğraf makinesi arasında çok fark vardı. Çekilen fotoğraf da normal olarak günümüzdeki fotoğraflardan farklıydı. Görüntü siyah-beyazdı ve net olarak belli olmuyordu. Fotoğrafın anında çekilip görüntülenmesi de mümkün değildi. Resim Saatlerce güneş ışığında bekletilmek zorundaydı.

Niepce’nin, fotoğraf makinesinin ortaya çıkışından sonra fotoğraf makinesi üzerine çalışma yapanlar da artmaya başladı. Henry Fox ve Daguerre fotoğraf makinesini geliştirmek için çalıştılar. Ancak fotoğraflardaki görüntüyü iyileştirmeyi başaramadılar.

1852 yılında, George Eastman fotoğraf makinesinde bir ilki gerçekleştirdi. Fotoğraf makinesini küçülterek, elde taşınabilir bir hale getirdi. Daha sonra da ilk kameraları piyasaya sundu. Bu fotoğraf makineleri de siyah-beyaz fotoğraf çekiyorlardı. Ancak görüntü daha net oluyordu.

İlk renkli fotoğraf çekebilen fotoğraf makineleri ise 1880’lere dayanmaktadır. Bu tarihten sonraki fotoğraf makineleri renkli fotoğraf çekebiliyordu. Fotoğraflardaki görüntü günümüzdekiler gibi olmasa da siyah-beyaz fotoğraflara oranla daha netti. 19. yüzyılda yeni markaların ortaya çıkması ve rekabet ortamının oluşması fotoğraf makinesinin de gelişimini hızlandırmıştır. Hem boyutunda küçülme olmuştur hem de görüntü kalitesinde iyileşme olmuştur.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.