Ana Sayfa

FUAT SEZGİN

Fuat Sezgin, 24 Ekim 1924’de Bitlis’te dünyaya geldi. Ünlü İslam tarihçisi, yazar ve matematikçidir. İlkokul, ortaokul ve liseyi memleketi Bitlis’te okudu. 1943 yılında İstanbul’a üniversite okumak için gitti. İstanbul’da Alman Hellmut Ritter ile tanıştı. Hellmut Ritter ile tanışması onun için bir dönüm noktası olmuştur. Bu sayede İslam tarihine merakı başlamıştır. Aynı zamanda Ritter’in danışmanlığını da yapmıştır.

İstanbul Üniversite’si Edebiyat Fakültesi’ni 1951 yılında bitirdi. 3 yıl sonra da doçent oldu. Çalışmaları için Arapça öğrendi. Günün yarıdan fazlasını çalışarak geçiriyordu. 1960 darbesi ile çalışmaları sekteye uğramıştır. Aynı zamanda üniversiteden de atıldı. Çalışmalarına Türkiye’de devam edemeyeceğini anlayan Fuat Sezgin bir yıl sonra Almanya’ya taşındı. Almanya’da, Frankfurt Üniversite’sinde doçentlik yapmaya başladı ve burada çalışmalarına devam etti. Müslümanların bilimde nasıl bu kadar geliştiğini ve tekrardan nasıl gerildiğini açıklamaya çalışmıştır.

1981 yılında Almanya’da İslam Araştırmaları Vakfını ve bir yıl sonra da Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü kendi çabalarıyla kurdu. Daha sonra yanına bir de müze açıldı. Müzenin aynısı 2008 yılında Türkiye’de açıldı. Fuat Sezin, 30 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Sezgin, birbirinden değerli onlarca eser meydana getirmiştir.

Eserleri: 

  • Arapça Eserler Tarihi (17 Cilt)
  • İslam’da Bilim ve Teknik (5 Cilt)
  • Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü Aletler Kataloğu
  • İslam’da Matematiksel Coğrafya ve Haritacılık ve Bu Bilimlerin Avrupa’da Devamı (11 Cilt)

Daha bir çok eseri bulunmaktadır. Ancak en çok bilinen eserler bunlardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.