Ana Sayfa

GANJ NEHRİ

Ganj Nehri, Hindistan’ın kuzeyinden başlayan ve Bangladeş’ten geçen nehirdir. Dünyanın en uzun ırmakları arasında yer almaktadır. Nehrin uzunluğu tam 2.700 kilometredir. Nehrin büyük bir kısmı Bangladeş sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bengal Körfezi’ne dökülmektedir. 975.900 kilometrekarelik havzaya sahiptir.

Hindular için Ganj Nehri’nin önemi büyüktür. Çünkü bu nehir Hinduizme göre kutsal sayılmaktadır. Nehrin hiçbir şekilde kirlenmeyeceğine, hep temiz kalacağına inanırlar. İnançlarına göre ölülerini yakıp Ganj Nehri’ne atarlar. Aynı zamanda şehrin lağımları da bu nehre akmaktadır. Bunun gibi daha birçok sebepten dolayı nehir günümüzde dünyanın en kirli nehirleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Ganj Nehrinde yıkananların günahlarından arınacağına da inanmaktadırlar. Belirli zamanlarda milyonlarca insan nehrin kenarında törenler yaparlar.

Hindistan ve Bangladeş’in su ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle Mason yağmurları ile taşan nehir pirinç tarlalarını sulamaktadır. Tarihte çok eskilere gidilirse insanların bu nehir etrafına yerleştikleri görülmektedir. Aynı zamanda bu nehir hastalıkların yayılmasına da yardım etmektedir. Özellikle nehir çevresinde yaşayan insanlarda sıtma ve kolera hastalığı görülmektedir.

BENZER YAZILAR  NESLİ TÜKENEN HAYVANLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.