Ana Sayfa

GELİŞMİŞ VE GELİŞMEMİŞ ÜLKELER

İnsanlar, her zaman üstün olmak ister ve bu üstünlüğü de göstermek ister. Bu istek devletlere de sıçramıştır. Günümüzde devletler; gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülke gibi sınıflandırmalar yapılmaktadır. Bir çok sıralama yöntemi vardır. Ancak en çok kabul göreni İnsani gelişmişlik Endeksi’dir. İnsani Gelişmişlik Endeksini, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı hazırlamaktadır. Bu sınıflandırma yapılırken ekonomik durum, halkın refahı, eğitim ve sağlık hizmetleri, nüfus artış hızı ve ortalama yaşam süresi gibi etkenlere bakılmaktadır. Bu etkenler incelendikten sonra ülkelere puan verilir ve sıraya konur.

Gelişmiş ülkelerde; halkın refah seviyesi yüksektir.  Ekonomi iyi durumdadır. Eğitim ve sağlık hizmetleri iyidir ve ortalama yaşam süresi yüksektir. Gelişmemiş ülkelerde ise tam tersi şekilde refah seviyesi düşük, ekonomi kötü durumda, eğitim ve sağlık hizmetleri kötü ve ortalama yaşam süresi düşüktür.

İnsani Gelişme Endeksine Göre Gelişmiş Ülkeler:

 1. Norveç
 2. Avusturya
 3. Hollanda
 4. Amerika Birleşik Devletleri
 5. Yeni Zelenda
 6. Kanada
 7. İrlanda
 8. Liechtenstein
 9. Almanya
 10. İsviçre

İnsani Gelişme Endeksine Göre Gelişmemiş Ülkeler:

 1. Zimbabwe
 2. Kongo
 3. Niger
 4. Burundi
 5. Mozombik
 6. Gine Bissav
 7. Çad
 8. Liberya
 9. Burkina Faso
 10. Mali

Türkiye, bu listede 83. sıradadır. Bu listenin doğruluğu tartışılır. Çünkü, ekonomik krizde olan ve halkı yoksulluk içerisinde olan Venezuela, Türkiye’den yukarıda bulunmaktadır. Venezuela ile benzer şekilde olan bir çok ülke de bu listede Türkiye’den yukarılarda bulunmaktadırlar.

 

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.