Ana Sayfa

GİOVANNİ BOCCACCİO

Giovanni Boccaccio, 16 Haziran 1313’de İtalya’nın Certaldo şehrinde dünyaya geldi. Şair ve yazardır. Babasının evlilik dışından bir karısı vardı. O kişi Boccaccio’nun annesiydi. Babası ticaret ve bankerlik ile uğraşıyordu. Çocuğunun da kendisi gibi olmasını istiyordu. Boccaccio’nun, çocukluk yılları çok sakin geçmiştir. Sonradan babasının isteği üzerine bankerlik eğitimi almak için Napoli’ye taşınmıştır. Ancak Boccaccio’nun, bankerliğe pek ilgisi yoktu. Zaten bu işte başarılı da olamadı. Tam tersine o, kitap okumayı ve araştırma yapmayı çok seviyordu. Sevdiği işi yapıyor ve zamanının büyük bir kısmını kitap okuyarak geçiriyordu. Şiir ve öykü de yazmaya çalışıyordu.

Maria adlı bir kadına aşık olması onun şiirlerini daha da duygusal olmasına neden oldu. Boccaccio, kilise’nin öğretilerine karşıydı. Edebiyatı, konuşma dilinden çıkardı ve eski çağ seviyesine kadar yükseltti. Öykülerinde günlük hayatı anlattı. Edebiyata getirdiği yenilikler sayesinde Rönesans’ın öncülerinden biri haline geldi.

Uzun bir süre Napoli’de yaşadıktan sonra tekrardan doğduğu şehir olan Cetado’ya döndü. 13 Haziran 1375 tarihinde de vefat etti. En ünlü eseri “Decameron” adlı öykü kitabıdır. 1348 yılında yazmaya başladığı bu kitap 100 adet öyküden oluşmaktadır. Boccaccio, o dönemki yazarların tersine edebiyat dili olarak Latince’yi değil de İtalyanca’yı kullanmıştır.

 

ESERLERİ:

  • Rime
  • Filocolo
  • Decameron
  • Elagia di Madonna Fiammetta Commenta alla Comedia

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.