Ana Sayfa

GİYİLEBİLİR BÖBREK YAPILDI

Vücudumuzdaki her organ önemlidir. Ancak önem sıralaması yapılırsa böbreklerin üst sıralarda yer alacağı kesindir. Böbreğin birçok işlevi vardır. Bunlardan birisi de kandaki toksinleri vücudumuzdan atmasıdır. Böbrekler işlevini kaybedebilir. Böyle bir durum u kimse başına gelmesini istemez. İki böbreğin de işlevsiz hale gelmesi böbreklerin yaptıkları işlerin yapılamaz hale gelmesine neden olur. Bu da müdahale edilmemesi halinde insanı ölüme kadar götürebilir.

Böbreklerin çalışamaz hale gelmesi sonucu insanlar diyalize girmek zorunda kalırlar. Bu işlemi organ nakli gerçekleşene kadar yapmak zorundadırlar. Bu da hastaların zamanlarının bir kısmını diyalizde geçirmeleri demektir.

Böbrek yetmezliği sorunu için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların birinde sona gelindi. Çalışma sonucu küçük bir çanta boyutunda olan ve böbreklerin işlevlerini gerçekleştirebilen cihaz geliştirildi. Bu cihaz karın bölgesinden bir tüp ile bağlanıyor. Hastanın yapması gereken 7 saatte bir cihazı çalıştırması. İşlem sonrası elde edilen atık sıvı cihaz içerisindeki kartuşta birikiyor. Az sayıda insanın üzerinde test edilen cihaz başarılı bir şekilde çalıştı. Yakın bir gelecekte diyalizin yerini bu cihazın alması olası.

 

 

Not: Görselde kullanılan cihaz ile anlatılan cihaz aynı değildir. Bu cihazın görselleri internet üzerinde bulunamadığı için benzer işlevleri olduğu için bu fotoğraf kullanılmıştır. Anlatılan cihaz bu cihazdan kat kat daha küçüktür.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.