Ana Sayfa

GOOGLE’IN TARİHİ

Günümüzde milyarlarca dolar değere sahip olan Google, 4 Eylül 1998 tarihinde kuruldu. Kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’dir. Sadece bir tez çalışması olarak ortaya çıkmıştır. İki üniversite öğrencisi  1996 yılında bir arama motoru yapmak için çalışmaya başladılar. Elbette Google ilk arama motoru değildi. Google’dan önce de arama motorları vardı. Ancak Google, sunduğu yenilikler sayesinde piyasadaki rakiplerini silmiş ve birinci sıraya oturmuştur. Google, googol kelimesinden ortaya çıkmıştır.

Kurucuları, Google’a destek aradılar. Ancak kimse yatırım yapmak istemedi. Daha sonra kurucuları, Google’ı satmak istediler. Rakip bir firmaya teklif sundular. Sadece 1 milyon dolara Google’ı satabileceklerini söylediler. Ancak oradan da red cevabı aldılar.

hqdefault

Sergey Brin ve Larry Page, Google’ı kurduktan sonra iki yık boyunca hiçbir gelir elde edemediler ve üstelik sürekli de harcama yaptılar. 2 yıl sonunca ciddi boyutlarda gelir elde etmeye başladılar. Arama motorunun yanında Android İşletim Sistemini de piyasaya sürdüler. Bu işletim sistemi ile de dünyada bir numara oldular. Karşılarında büyük telefon üreticileri dahi duramadı ve kendi işletim sistemlerini bırakıp, Android işletim sistemini kullanmaya başladılar. Google, Android İşletim sistemi’nin içerisinde kendi uygulamalarını da kullanmaya başladı. Google Adsense şirketi ve Google Play’dan ciddi gelirler elde etmeye başladılar.

Forbes Dergisi’nin her yıl yayınladığı Dünyanın En Zenginler listesinde Google’ın kurucularından olan Larry Page ilk 10’da yer almaktadır. Günümüzde Google, birçok ülkede piyasanın tek sahibi birçok ülkede ise piyasanın %85’inden fazlasına sahiptir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.