Ana Sayfa

GÜNEŞ

Güneş, Güneş Sistemi merkezinde bulunan bir yıldızdır. Güneş Sistemi’ne hem adını vermektedir hem de sistemin tek enerji kaynağıdır. Aynı şekilde dünyanın da tek enerji kaynağıdır. Sarı renge sahiptir. Ancak atmosferden geçerken ışığın kırılması sonucu biz sarı olarak görürüz. Sıcaklığı nedeniyle asıl rengi beyazdır.  Güneş Sistemi’nin, %96,8’ini kaplamaktadır. Güneş’in, %65’i hidrojenden, %28’i helyumdan %2’sini de oksijen, nitrojen ve sülfür gibi elementlerden oluşmaktadır. Güneşin yaşının 5 milyar olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya, Satürn, Jüpiter ve daha birçok gezegen Güneş’in çevresinde dönmektedirler. Güneşin çapı 1.392.000 kilometredir. Yani Dünyanın 109 katıdır. Yüzölçümü 6.09 milyar kilometrekaredir. Dünyanın 12 bin katıdır. Hacmi 1.41 trilyon kilometrekaredir. Kütlesi 2.1024 tondur. Merkezindeki sıcaklık 15 milyon °C’dir. Yüzey sıcaklığı ise 5.522 °C

Güneş, Dünyaya 8.31 dakika uzaklıktadır. Bu da 1,496×108 km uzaklığa denk gelmektedir. Saniyede 6 milyar ton hidrojeni helyuma dönüştürmektedir. Kendi etrafında dönen Güneş, bir turunu 25 günde tamamlamaktadır.  Kendi ekseni etrafında saatte 70.000 km hızla döner.  Galaktik merkez çevresinde bir dönüşünü yaklaşık 225–250 milyon yılda bir tamamlar. Çekim kuvveti, Dünyanın çekim kuvvetinden tam 28 kat daha büyüktür.

Güneş hakkında çok fazla bilinmeyen vardır. Bunun nedeni sıcak olması nedeniyle hiçbir cismin ona yaklaşamamasıdır. Güneşe en yakın olan insan yapımı cisim olan Parker Solar Probe gözlem aracıdır. Bu araç NASA tarafından Güneş’i incelemesi için özel olarak yapmıştır. Yüksek sıcaklıklara dayanan bu araç Güneş’in, 42,3 kilometresine kadar yanaşabilmiştir.

Elbette her yıldız gibi Güneş’in de bir ömrü vardır. Ancak bilim insanları Güneş’in daha 6 ile 10 milyar yıl arasında ömrünün olduğunu tahmin etmektedirler. İnsanlar, Güneş’ten her alanda yararlanmaktadırlar. Özellikle son zamanlarda Güneş Enerji Sistemlerine olan yatırımlar hızla artmaktadır. Bunun sebebi de hem potansiyelinin fazla olması hem de doğaya zararının olmamasıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.