Ana Sayfa

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SU ARITAN TEKNOLOJİ

Nüfusun hızla artması ile kişi başına düşen su miktarı da hızla azalmaktadır. Avustralya ve Afrika Ülkeleri gibi içilebilir suya ulaşımı zor olan bölgeler deniz suyunu arıtmaktadırlar. Ancak bu arıtma işlemi çok büyük enerji gerektirmektedir. Çoğu tuzlu su arıtma tesisinin yanında büyük bir de elektrik üretim tesisi bulunmaktadır. Bu büyük tesisler sadece arıtma tesisinin elektriğini üretmektedirler. Tesislerin enerji ihtiyacı o kadar çok olabilmektedir ki koca bir şehrin günlük enerji ihtiyacını sadece bir su arıtma tesisi kullanabilmektedir.

Su arıtmadaki ihtiyaç olan enerjiyi azaltmak üzere yola çıkan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Çin’deki Jiao Tong Üniversitesi güneş enerjisini kullanarak tuzlu suyu arıtan bir cihaz geliştirdiler. Bu cihazın hem maliyeti ucuz hem de kapladığı alan çok küçük.

Bu cihaz, metrekare başına saatte altı litre su arıtabiliyor. Arıtma işlemini damıtma mekanizması sayesinde gerçekleşiyor. Cihazın içerisinde on katman bulunuyor. Güneş enerjisiyle ısınan buhar bir üst katmana geçiyor. O katmanda tekrardan suya dönüştürülüyor. Bu işlem her katmanda tekrarlanıyor. Böylece tuz, sudan ayrıştırılmış oluyor. Bu cihaz, özellikle deniz ve okyanus kenarında yaşayan ve su sıkıntısı çeken insanlar için çok avantajlı. Henüz geliştirme aşamasında olan cihaz, daha da iyi hale getirilmeye çalışılıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.