Ana Sayfa

GÜNEŞ SİSTEMİ

Güneş Sistemi, gezegenler ve yıldızlardan oluşan gök cisimleri topluluğudur. Samanyolu Galaksisi’nde  yer almaktadır. Merkezinde sisteme adını veren Güneş bulunmaktadır. Bizim yaşadığımız Dünya da, Güneş Sistemi’nde bulunmaktadır. Güneş Sistemi’nde, Dünyadan başka 8 tane daha gezegen vardır. Bunlar sırasıyla:

1. Merkür    2. Venüs   3. Dünya   4. Mars   5. Jüpiter   6. Satürn   7. Uranüs   8. Neptün

9. Plüton

Eğer Güneş’in çekim gücü olmasaydı Güneş Sistemi olmazdı. Gezegenler, Güneş etrafında dönmektedirler. Her gezegenin kendisine has yörüngesi ve uydusu vardır. Bütün gezegenler birbirine senkronize gibi batıdan doğuya doğru dönmektedirler. Her gezegenin dönüş hızı ve Güneş’e olan mesafeleri farklıdır. Güneş’e en yakın gezegen Merkür’dür. En uzak gezegen ise Plüton’dur. Güneş Sistemindeki yıldızların sayısı net olarak bilinmemektedir.

Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen Jüpiter’dir. En küçük gezegen ise Plüton’dur. Plüton’un gezegen olup olmadığı tartışılmaktadır. Bilindiği kadarıyla Evrende ve Güneş Sistemi’nde sadece Dünya’da yaşam vardır. Bu konu da tartışma konusudur. Başka yaşam olup olmadığı konusunda iki farklı görüş vardır. Günümüze kadar sadece Ay ve Mars’a uzay araçları gönderdiğimiz için henüz başka gezegenlerde yaşamın olup olmadığını bilmiyoruz.

BENZER YAZILAR  YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI BÖYLE OLACAK

2 replies »

  1. Geri bildirim: GÜNEŞ | Biansiklopedi
  2. Geri bildirim: MERKÜR | Biansiklopedi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.