Ana Sayfa

GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ GEZEGENLER

Merkür:

Güneşe en yakın olan gezegendir. Adını Antik Roma Tanrılarından olan Merkür’den almıştır. Merkür’ün sıcaklığı 427°C ile -173°C arasında değişmektedir. Güneş Sisteminde bulunan en küçük gezegendir. Gezegenin neredeyse yarısını demir oluşturmaktadır. Merkür’ün uydusu bulunmamaktadır.

merkür

Venüs:

Güneşe en yakın 2. gezegendir. Aynı şekilde Venüs’de adını Antik Roma Tanrıçası olan Venüs’ten almıştır. Güneş Sistemindeki en sıcak gezegen olarak bilinmektedir. Sıcaklığı 465°C’ye kadar çıkmaktadır. Atmosferinin %93’ünü karbondioksit oluşturmaktadır. “Sabah Yıldızı” ve “Çoban Yıldızı” gibi isimlerle de anılmaktadır. Güneş Sisteminde bulunan bir gezegen hariç bütün gezegenler, yörüngede saat yönünde dönmektedirler. Sadece Venüs, saatin tersi yönünde dönmektedir.

venüs

Dünya:

Dünya, evrende canlı yaşayan tek gezegen olarak bilinmektedir. Mavi renkte görünmektedir. Dünyanın, yarıçapı 6370 kilometredir. Güneşin etrafında bir turunu 365 gün 6 saate tamamlar. Uydusu Ay’dır.

dünya

Mars:

Güneşe yakınlık derecesine göre dördüncü sırada yer almaktadır. “Kızıl gezegen” olarak da bilinmektedir. Bu ad ile anılmasının sebebi kırmızı renge sahip olmasıdır. Kırmızı renkli olmasını da demir oksitten oluşmasıdır. Mars, insanların en fazla ilgi duydukları gezegendir. İki adet uydusu bulunmaktadır.

mars

 

Jüpiter:

Güneş Sisteminde 5. sırada yer almaktadır. Adını Antik Roma Tanrılarından biri olan Jüpiter’den almıştır. Güneş Sisteminde bulunan en büyük gezegen olarak da bilinmektedir. Atmosferi çok kalındır. Bu sebeple güneş ışınları uzaya geri yansımaktadırlar. 79 adet uydusu vardır.

jüpiter

Satürn:

Altıncı sırada yer alan Satürn, etrafındaki halkasından tanınmaktadır. Satürn’ün etrafında buz ve kayalardan oluşan bir halka vardır. Yörünge dönüşü çok uzun sürmektedir. Yörüngesini tam 30 yılda tamamlar.

venüs

Uranüs:

Yedinci sırada yer alır. Mavi bir görüntüye sahiptir. 1781 yılında William Herchel tarafından keşfedilmiştir.  Gezegenin sıcaklığı -200 derecenin altında düşmektedir. 27 adet uydusu vardır.

BENZER YAZILAR  İNSAN ŞİİRİ / NİYAZİ MISRİ

uranüs

Neptün:

Güneş Sisteminde bulunan en son ve Güneşe en uzak gezegendir. Sistemdeki en soğuk gezegenlerden biridir. Sıcaklığı -218°C’dir. 14 adet uydusu olan gezegen, 1846 yılında keşfedilmiştir.

Neptün_Görsel_1

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.