Ana Sayfa

HAÇLILARIN İSTANBUL’U İŞGALİ

Haçlı Seferleri, Hristiyanların İslam medeniyetini Anadolu’dan atma ve Kudüs’ü ele geçirmek için düzenlenene seferlerdir. Seferlerin düzenlenme sebepleri arasında hem dini hem de siyasi sebepler vardır. Seferler Müslümanlar üzerine yapılsa da bir tanesi hedefinden şaşmış ve Hristiyanlar, Hristiyanları yağmalamışlardır. Müslüman Türkler, Anadolu’nun büyük bir kısmını ele geçirmişler ve Bizans’ın sınırlarına kadar ulaşmışlardı. Bu durum Hristiyanları tedirgin etmişti. Aynı zamanda Hristiyanların önceki Haçlı Seferleri ile ele geçirdikleri alanlar teker teker elden çıkıyordu.

Papa 2. Urbanus, 1205 yılında Kudüs’e sefer çağrısı yaptı. Sefere karşılık geldi ve asker toplandı. Ancak ortada büyük bir engel vardı. O da sefer için yüklü miktarda para gerekiyordu. Para olmadığı için sefere gitmek de imkansızdı. Bunun için çare aramaya başladılar. Çözümü de Venedikliler’de buldular. Cenevizliler’den Haçlı ordusunu Kudüs’e götürmesini istediler.

Cenevizliler, Haçlıları Kudüs’e götüreceklerdi. Ancak koşulları vardı ve bu koşulu Haçlıların gerçekleştirmeleri gerekiyordu. Aslında Venedikliler ile Müslümanlar ile araları iyiydi. Çünkü aralarında sıkı bir ticaret vardı. Venedikliler ile Bizans’ın arası pek de iyi değildi. Venedikliler, Haçlıları Kudüs’e götürmek vaadi ile sefere başlattılar. Sefer 1906 yılında başlamış oldu.

Haçlı ordusu, ilk öce Zara’yı işgal ettiler. Daha sonra ise Konstantinopolis’e geçtiler. Bizans’ın başına geçmek isteyen Aleksios, Haçlılardan yardım istedi. Tahta geçmesi karşılığında Bizans’ın Venedikliler’e olan bütün borçlar ödenecekti. Konstantinopolis’e gelen haçlı ordusu İmparatoru indirerek yerine Aleksios’u çıkarmayı başardılar. Ancak Aleksious, İmparatorlukta yeterli para olmadığı için borcunun tamamını ödeyemedi. Bunun üzerine Haçlı ordusu İstanbul’u yağmalamaya başladı. Yağma sadece üç gün sürdü. Ancak yağmanın boyutu çok büyüktü. Neredeyse İstanbul’da yağmalanmadık ev kalmamıştı. Aleksios, kaçmayı başardı. Ancak birçok insan başaramadı ve kılıçtan geçirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.