Ana Sayfa

HAFIZA KARTI DÖNEMİ BİTİYOR MU?

Hafıza kartı, yıllar boyunca hafızası yetmeyen telefon kullanıcıları için çok kullanışlı bir teknoloji oldu. Hafıza kartlarının çok fazla kullanım alanı olsa da açık ara fark ile telefonlarda kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda teknolojik gelişmeler hafıza kartlarının yerini sarsmış durumda. Peki hafıza kartı dönemi bitiyor mu? Hafıza kartı artık kullanılmayacak mı? Neden artık telefonlarda hafıza kartı kullanılmıyor?

Bu soruları teker teker açıklamak gerekiyor. Tarihe baktığımız zaman yeni teknolojilerin çıkması her zaman bazı teknolojileri tarihten silmiştir. CD’lerin çıkması ile kasetlerin piyasadan çekilmesi buna en iyi örnektir. Artık CD’ler de yavaş yavaş kaset gibi ortalıktan kalkmaya başladı. Bunun nedeni de artık insanlar CD’lere ihtiyaç duymamasıdır. Aynı bu ürünler gibi hafıza kartları da yavaş yavaş piyasadan silinmeye başladı. Telefon kısmında rekabet olan şirketler buna sebep olmaktadırlar. Çünkü sürekli kendilerini geliştiriyorlar ve kullanıcıya daha güçlü telefon sunmaya çalışıyorlar. Bunun başında da telefon hafızalarının artırılması gelmektedir.

Son yıllarda telefon hafızaları aşırı derecede büyüdü. Uygulamaların ve oyunların boyutları da artış gösterse de telefonların hafızalarının hızına yetişemediler. Bu sebeple insanlar telefon hafızasını doldurmaz hale geldiler. Boşluğun kalması, hafıza kartlarına olan ihtiyacın da azalmasına neden oldu. Bunu gören teknoloji firmaları da yavaş yavaş telefon üreticilerinin hafıza kartı kısımlarını telefonlardan kaldırdılar. Bu da hafıza kartı kullanımının azalmasını hızlandırdı. Bu şirketlerin başını Xiaomi çekmektedir. Hafıza kartının kaldırılması daha hafif ve daha ince telefon üretmek isteyen bu şirketlerin işine geldi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.