Ana Sayfa

HAVA YASTIĞI

Hava yastığı, araç içerisinde bulunan kişileri kaza esnasında çarpma ve benzeri olaylar karşısında koruma amacı taşıyan sistemdir. Araç içerisinde belirli bölgelerde bulunan hava yastıkları kaza esnasında hızlı bir şekilde şişer. Saniyenin 10’da 1’i hızında şişer. Bu sayede araç içerisinde bulunan kişiler bir yere çarpmadan engellemiş olur. Hava yastığı, hava tamponu olarak da bilinmektedir. Günümüzde üretilen araçların hepsinde zorunlu olarak hava yastığı bulunmaktadır.

Araçların ön kısmında torpido tarafında ve hem ön hem de arka kısmın cam kısımlarında bulunur. Elbette hava yastığı her kazada açılmaz. Açılması için şiddetli kaza olması gerekmektedir. Hava yastıkları araç içerisinde bulunanları korumak için olsa da her zaman etkili değildir. Araç içerisinde bulunan kişilerin bazı hareketleri hava yastığının ani şişmesi ile kötü sonuçlar çıkarabilmektedir. Araç içerisinde her zaman emniyet kemeri takmak çok önemlidir.

Günümüzde çoğu kişi hava yastığını bilmektedir. Ancak çalışma prensibini bilmemektedir. Hava yastıkları aracın hızına göre açılır. Kaza sonrası aracın hızı yüksek bir şekilde düşmektedir. Sensörler bu hızın düşmesini algılamakta ve hava yastıklarının içerisini hava ile doldurmaktadır. Kaza aracın yan taraflarından olursa sadece kaza olan taraftaki ve ön taraftaki hava yastıkları şişer. Aynı şekilde kaza sonrası kendiliğinden iner.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.