Ana Sayfa

HAYVANLARININ NESİLLERİNİN TÜKENME NEDENLERİ

Son zamanlarda nesli tükenen hayvan türü oldukça fazla arttı. Onlarca hayvan türü nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Bunlardan birkaçı ise çok kritik. Bu hayvanlardan birkaçı imparator pengueni, cava gergedanı, panda, kutup ayısı ve pangolindir. Panda gibi türler koruma altına alınarak sayıları çoğaltılabilmiştir. Ancak imparator pengueni ve kutup ayısı gibi türler henüz koruma altına alınamamıştır.

Hayvanların nesillerinin tükenme nedenleri doğal ve insan kaynaklı olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğal kaynaklı olarak birbirlerini öldürmeleri ve nüfuslarını artıramamaları gibi sebeplerden dolayı nesilleri tükenmektedir. Ancak bu rakamlar insan kaynaklı nüfuslarının azalmasının yanında çok az kalmaktadır.

İnsan kaynaklı nesillerinin tükenmesinin başında avlanmaları gelmektedir. Gergedanların boynuzları, fillerin dişleri, pangolinlerin pulları ve çoğu hayvanın derileri için insanlar tarafından yasal veya illegal bir şekilde avlanmaktadırlar. Diğer bir sebep ise orman yangınlarıdır. Orman yangınları nedeniyle yüzlerce hayvan hayatını kaybetmektedirler. Avustralya’da meydana gelen yangınlarda bir milyondan fazla hayvan hayatını kaybetti. Avustralya’da yaşayan koalalar bu yangınlarda yaşam alanlarının %30’unu kaybettiler. Aynı şekilde koalaların da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

İnsanların neden oldukları küresel ısınma nedeniyle dünyanın ikliminin değişmesi ve buzulların erimesi nedeniyle hayvanların yaşam alanları yok olmaktadır. Buzulların erimesi sonucu penguen ve kutup ayılarının yaşam alanları hızla küçülüyor. Bu hayvanların başka bir yerde yaşamaları mümkün değil. Hızlı konutlaşma sebebiyle ormanların insanlar tarafından yok edilmesi ise bir diğer sebep.

 

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar adlı yazımı okumak için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.