Ana Sayfa

HELEN KELLER

Helen Keller, 27 Haziran 1880 tarihinde ABD’nin Alabama Eyaletinde yer alan Tuscumbia kasabasında dünyaya geldi. Babası Arthur Keller, annesi ise Kate Adams’dır. Amerikalı pedagog ve yazardı. Helen Keller, henüz 1 yaşındayken ağır bir ateşli hastalık geçirdi. Bu hastalık sonucu hem görme hem de işitme engelli oldu. Ancak bu hastalık onu hayattan koparmadı. Bir süre sonra konuşamaz hale geldi.

Ailesi, Keller’in eğitim almasını istiyorlardı. Bunun için bazı kişilerle görüştüler. Helen Keller, henüz 6 yaşındayken Anne Sullivan’dan eğitim almaya başladı. Eğitimi çok özeldi. Ancak normal bir öğrenci gibi eğitim aldı. Çünkü öğretmeni Sullivan’da kendisi gibi görme engelliydi.

Az da olsa gören Keller, 1890 yılında Horace Mann Sağırlar Okulu’na yazıldı. Burada da çok iyi eğitim aldı. Çok zekiydi. Bu özelliği durumuna rağmen öğrenmesine çok katkı sağlıyordu. Eğitimi buradan Radcliffe Koleji’ne geçmesi ile devam etti. Okulunu büyük başarı ile bitirdi. 1904 yılında okulunu tamamlaması ile ilk lisans eğitimi alan kör ve duyma engelli unvanını aldı.

Kendisi gibi görme ve işitme engellilere yardımcı olmak istiyordu. Bunun için kendi hayatını yazdı ve 1902 yılında yayınladı. Onlarca konferans verdi. Kendisine sürekli mektuplar geliyordu. Bu mektupları okuyor ve hepsine kendisi de mektup yazıyordu. Okumayı çok seviyordu. Helen Keller, 1 Haziran 1968 tarihinde Connecticut’da hayatını kaybetti. Hayatı boyunca birçok ödül kazanmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.