Ana Sayfa

HİÇ HABER EDİLMEYEN HİNDİSTAN

Koronavirüs, Çin’de ortaya çıktı ve koronavirüsün yayılmadığı ülke neredeyse hiç kalmadı. Ancak Çin’in komşusu olan ve 1 milyardan fazla nüfusu olan Hindistan’da uzun süre hiç yayılmadı. Son zamanlarda ise pek de inandırıcı gelmeyen rakamlar açıklanıyor.

Hindistan’da ilk vaka çıkınca ülke genelinde 3 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak bu yasağa uymayan nüfus çoktu. Çünkü günlük çalıştığı ile ancak karnını doyuran insanların her zaman çalışması gerekmektedir.

Hindistan’daki toplam vaka sayısı çok merak ediliyor. Resmi açıklamalara göre ülkedeki toplam vaka sayısı 59765’dir. Ölü sayısı ise 1986’dır. 17897 kişi ise virüsü atlatmayı başarmış. Bu rakamlar ne kadar doğru olduğu tartışılır. Çünkü hijyenin adının dahi olmadığı bir ülkede virüsün yayılması çok rahat bir şekilde olacaktır.

Tam rakamları da bilmek mümkün değil gibi duruyor. Halen Hindistan nüfusuna kayıtlı olmayan yüz binlerce insan var ve bu insanlar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Sağlık sistemlerinin de pek iyi olduğu söylenemez. Koronavirüs hastasını öğrenmek için elbette test yapmak lazımdır. Ancak bu sağlık sistemi berbat olan bir ülkede ne kadar mümkün?

Hindistan’da 5 Mayısta 2963 vaka, 6 Mayısta 3587 vaka, 7 Mayıs’ta 3364 vaka ve 8 Mayısta ise 3344 yeni vaka ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.