Ana Sayfa

HİNDİSTAN NEDEN İNGİLTERE İÇİN ÖNEMLİYDİ?

Sömürgecilik tarihine bakıldığı zaman İngiltere için en önemli yer Hindistan idi. Peki neden İngiltere için Hindistan bu derece önemliydi? İngiltere o zamanlarda en iyi çağını yaşıyor. Sömürgesinin olmadığı bir kıta yoktu. Amerika Kıtası’na kurduğu kolonilerinden hem vergi topluyor hem de ürettiği ürünleri satarak iyi bir gelir elde ediyordu. Kuzey Afrika’dan Güney Afrika’ya kadar çoğu yer İngiltere’nin işgali altındaydı. Afrika Ülkelerinin tarihi incelendiği zaman İngiltere’nin adının geçmediği çok az ülke görülür. Bu ülkeler de iki elin parmaklarını geçmez. Bu ülkelerden istediği madeni ve köleyi elde ediyordu.

Hindistan’ın madenlerini mi yoksa insanını mı istiyordu? İnsanlarını köle olarak mı esir alıyordu? Bunun cevabı kısmi olarak hayır. Hintlileri köle olarak kullanıyordu ama köle olarak satarak büyük gelirler elde etmiyordu. Hindistan’ın nüfusu ne kadar kalabalık olursa olsun İngilizler için siyahi insanlar köle olarak kullanılmaya daha uygundular. İşlerini onlar daha iyi görüyorlardı.

Peki İngiltere’nin gözünde Hindistan’ı önemli kılan neydi? Elbette Hindistan’da yetişen afyondu. Yani uyuşturucu. İngiltere, Hindistan’daki bütün tarım arazilerini ele geçirmişti. Hintliler daha önceleri buğday ve çavdar ekerken İngilizlerin zorlaması ile mecburen afyon ekmek zorunda kalmışlardır. Köylülerin ektikleri afyon karınlarını doyuracak kadar bile para kazandırmıyordu. Üretim tamamen afyon üzerineydi. Ancak o kadar afyonu ne yapacaklardı? İngilizler afyonu Hindistan’da mı yok diğer sömürgelerinde mi satacaklardı? Başta Hindistan olmak üzere hiçbir sömürgelerinde para yoktu. İnsanlar açlıktan kırılıyordu.

İngilizler, Hindistan’da ürettikleri afyonu Çin’e satıyorlardı. İngiltere, ne kadar Sanayi Devrimi’ni başlatmış olsa da Çin’e ürün satamıyordu. Çünkü Çinliler kendi içlerine yetecek kadar her ürünü üretiyorlardı. Ayrıca İngiltere’ye ürün satıyordu. Bu durumdan hep İngiltere zararlı çıkıyordu. İngilizler de buna karşılık Hindistan’da ürettikleri afyonu yasaları delerek Çinli gençlere satıyorlardı. Bu sayede hem para kazanıyorlar hem de Çinli gençleri uyuşturmayı başarıyorlardı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.