Ana Sayfa

HİNDİSTAN’DAKİ AÇIKLANAN RAKAMLAR NE KADAR DOĞRU?

Koronavirüs birçok ülkeyi etkisine aldı. En çok etkilenen ülkeler ABD ve Avrupa Ülkeleri oldu. ABD’de 89 bin, İngiltere’de 34 bin ve İtalya’da 31 bin ölü bulunuyor. Gelişmiş ülkelerde vaka ve ölü sayıları bu denli yüksek iken Hindistan’daki veriler ne kadar doğru?

Hindistan’da son 24 saatte 4864 yeni vaka ortaya çıktı. Böylece toplam vaka sayısı 90684 oldu. 118 ölüm daha gerçekleşerek 2871’e yükseldi. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’deki vakaların gerçekleri ifade etmediği tartışılırken, Nüfus sırasında Çin’den sonra gelen Hindistan göz ardı ediliyor.

Birçok profesör Hindistan’daki rakamların hiçbir şekilde tam bir şekilde öğrenilemeyeceğini söylüyorlar. Bunun sebepleri ise şunlar:

1.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsü yenmenin en iyi yolunun sürekli ve oldukça fazla test yapmak olduğunu açıkladılar. Bir hasta ne kadar önce tespit edilirse, virüsün yayılması o derece engellenecek bu sayede bir nebze de olsa kontrol altına alınacaktır. Ancak Hindistan’ın sağlık sistemi berbat. Ülkede, normal hastalıklara dahi yeterince hizmet verilememektedir. Böyle bir durumda nasıl fazla test yapılsın.

2. Ülkede milyonlarca insan vatandaş olarak dahi kabul edilmiyorlar. Bu insanlar, devletin hiçbir hizmetinden faydalanamıyorlar. Bu sebeple insanlar virüsü kapsa dahi test için hastahanelere gidememektedirler.

3. Nüfusun çok fazla olması virüsün hızla yayılmasına neden olacaktır.

4. Elbette işin içine siyasi sebepler de girmektedir. Hükumet, kendi menfaati için rakamları küçültebilme ihtimali de vardır. Ülkedeki Müslümanlara dinleri nedeniyle baskı uygulayan ve katliamlara sessiz kalan bir hükumetten de şeffaf olması beklenemez.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.