Ana Sayfa

HOVERCRAFT

Hovercraft, zemine temas etmeden havayı kullanarak hareket eden taşıtlardan biridir. Yastıklı taşıt veya hava yastıklı tekne gibi isimlerle de anılmaktadır. Taşıtın altında bir hava yastığı bulunmaktadır. Vantilatör sistemi ile de yer ile teması kesilmektedir. Normal bir gemide enerjinin büyük bir kısmı suyun içerisinde geminin ilerleyebilmesi için harcanır. Hovercraftlarda su ile tekne arasındaki temas kesildiği için sürtünme kuvveti de ortadan kalkmakta ve taşıt hızlı bir şekilde gidebilmektedir.

Hovercraftların yer ile teması kesildiği için denizde hareket edebildiği gibi karada da hareket edebilmektedir. Bu özelliği çok kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Tonlarca ağırlıktaki hovercraftlar, çok yüksek hızlara çıkabilmektedir. Bunlardan biri de dünyanın en ağır hovercraftı olan SR-N4’tür. SR-N4, 190 ton ağırlığa sahiptir ve saatte 150 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Bu hız gemiler için çok yüksektir. Çok kullanışlı olması bu taşıtların da çoğu alanda kullanılmasına neden olmuştur. Özellikle askeri alanlarda kullanımı çok fazladır. Bunun dışında araştırma ve özel amaçlar için de kullanılmaktadır.

Hovercrafların çoğunun üst kısmı normal bir gemi gibidir. Aynı şekilde güvertesi ve yolcu bölümleri vardır. Normal gemilerden ayrılan tarafı alt kısmıdır. Alt kısmında büyük bir hava yastığı bulunmaktadır. Aynı zamanda alt kısmında taşıtın havalanmasını sağlayacak düzenek de bulunmaktadır. Pervaneler sayesinde havalanan hovercraftın üst kısmında da ilerlemesini ve yön değiştirmesini sağlayan pervaneler vardır. Elbette pervaneler türüne göre değişmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.