Ana Sayfa

HUN DEVLETİ

M.Ö. 220 yılında kurulmuştur. Tarihte karşımıza çıkan ilk büyük Türk Devleti, Hun Devleti’dir. Hunların bir diğer adı ise Kun’dur. Çinliler, onları “Asya bozkırlarının hakimi olan atlı ve okçu bir topluluk” olarak görüyorlardı.

Hun Devleti hükümdarlarına “Yabgu” denirdi. Bilinen ilk Hun yabgusu Teoman’dır. Teoman bütün Türk kavimlerini bir araya toplayan kişidir. 11 yıl hükümdarlık yapmıştır. Bu süre boyunca Çinliler’in birbirleri aralarındaki kavgalardan yararlanarak bazı Çin bölgelerini himayesi altına almıştır. Geleneklere göre Teoman’dan sonra yerine, oğlu Mete’nin geçmesi gerekiyordu. Ama Teoman geleneklere uyumayıp başka bir oğlunu veliaht tayin etti.

Metehan da bir fırsatını bulup, komutanları ile beraber babası Teoman’ı öldürdü ve kendisini hakan ilan etti. Kendisine kaeşi gelen herkesi öldürdü. 35 yıl İmparatorluğun başında kaldı. Metehan düzensiz askeri birliklerini ve savaş tekniklerini yeni yöntemlerle örgütleyerek büyük atlı gruplarını disiplinli bir ordu haline getirdi. Bir çok kavmin kullandığı ıslıklı okun mucidi Mete olarak kabul edilir. Ordusunda rütbeleri ilk olarak Mete kullanmıştır (onbaşı, yüzbaşı, binbaşı gibi). Savaş alanında hileli çekilme taktiğini de Mete uygulamıştır. Çinliler, Türkler’in hücumlarını durdurmak için bir çare aramaya başladılar. Çözüm olarak da bir set yapmayı buldular ve sonuç olarak 8850 km uzunluğundaki Çin Seddi’ni yaptılar.

M.S. 1. yüzyılın sonuna doğru İmparatorluk sarsılmaya başladı. İki kardeşin anlaşmazlığı İmparatorluğu ikiye böldü. M.S. 93 yılında İmparatorluk, Batı Hun İmparatorluğu ve Doğu Hun İmparatorluğu şeklinde ikiye ayrıldı. M.S. 93 yılında Batı Hun İmparatorluğu dağıldı. Hun boylarının büyük bir çoğunluğu Doğu yabgusu Ankou’nun yönetimine girdi. Asya’daki Büyük Hun İmparatorluğu m.s. 216 yılında dağıldı.

Asya Hun Devlet.png

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.