Ana Sayfa

İLK ÇAĞDA ANADOLU

Anadolu, asırlar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir çok medeniyetin Anadolu’da yaşama sebeplerinin başında Asya ile Avrupa arasında yer alması ve su bakımından zengin olması gelmektedir. Daha başka bir çok neden medeniyetleri cezbetmiş ve Anadolu’ya yerleşmelerine neden olmuştur.  Anadolu’nun, güneyinde Akdeniz ve Toros Dağları, Kuzeyinde Karadeniz ve batısında ise Ege Denizi bulunmaktadır. Anadolu’da, milattan önce Hititler, Frigler, Lidyalılar, İyonyalılar, Urartular, Persler ve Romalılar yaşamışlardır. 

Hititler, M.Ö. 2000’li yıllarda Anadolu’ya gelmişlerdir. Kızılırmak çevresine yerleşmişler ve başkent olarak da Hattuşaş’ı seçmişlerdir. Hititler, Asurlular tarafından yıkılmıştır.

Frigyalılar’ın, Trakya’dan geldikleri bilinmektedir. Gordion’u, başkent seçmişlerdir. Frigyalılar’ı Kimmerler yıkmıştır.

Lidyalılar ise M.Ö. 2. bin yılda Anadolu’ya yerleştiler. Başkentleri Sardes idi. M.Ö. 550’li yıllarda Persler tarafından yıkıldı.

Urartular, Van’da bir devlet kurmuşlardır. Kendi ülkelerine “Biaini Ülkesi” demişlerdir. En parlak oldukları dönem M.Ö. 7. yüzyıldır. Urartular, M.Ö. 6. yüzyılda Medler tarafından yıkıldılar.

İyonlar, İzmir bölgesine yerleştiler. Avrupa’dan geldikleri bilinmektedir. En ünlü şehirleri Efes, Foça ve Milet’tir. Büyük bir devlet kuramamışlar, Şehir Devletleri halinde kalmışlardı.

BENZER YAZILAR  2. Mustafa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.