Ana Sayfa

İSTANBUL’UN FETHİ

İstanbul’un eski adı Konstantinopolis idi. Peygamber Efendimiz, “Konstantiniyye muhakkak fetih olunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden asker ne güzel asker.” sözü ile İstanbul’un fethini müjdelemişti. İstanbul, konumu itibariyle asırlar boyunca bir çok devlet için önemi çok büyük olmuştur. Şehir sadece konumu itibariyle değil. Siyasi ve ekonomik olarak da çok önemliydi.

İstanbul, Bizans’ın elinde bulunmaktaydı. Bir çok medeniyet İstanbul’u kuşatmış ancak fetih edememiştir. Osmanlı İmparatorluğu da üç defa kuşatmıştır. İkisinde başarısız olmuş sonuncusunda ele geçirebilmiştir. İki başarısız kuşatmayı Yıldırım Beyazid ve 2. Murat tarafından yapılmıştır. 2. Murat’ın vefat etmesi üzerine oğlu Fatih Sultan Mehmet tahta oturdu. Fatih’in hayali İstanbul’u ele geçirmekti. Tahta oturur oturmaz fetih çalışmalarına başladı. İstanbul’un güçlü ve büyük surları için “Şahi” topunu döktürdü. Bizans’a yardım gelmesini engellemek için Boğazkesen Hisarını yaptırdı. Özel gemiler yaptırdı ve askerlerin savaş için hazırlanması emrini verdi.

Kuşatma 6 Nisan 1453 tarihinde başladı. Çok zorlu savaş oluyordu. İki taraf da çok büyük kayıplar veriyorlardı. Osmanlı topları surları yıkıyordu ancak Bizans askerleri hemen tamir ediyorlardı. Osmanlı askerleri bir türlü surları aşamıyorlardı. Haliç’e çekilen zincir yüzünden de Osmanlı donanması etkisiz kalıyordu. Donanmanın, Haliç’e girmeden İstanbul’un ele geçirilemeyeceğini anlayan Sultan Mehmet, gemileri karadan geçirmeye karar verdi. Bunun üzerine gizlice çalışmalar yapıldı ve 21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece altmış yedi gemi karadan yürütülerek Haliç’e indirildi. Donanmanın Haliç’te olduğunu gören Bizanslılar büyük şaşkınlığa uğradılar. Savaş uzadıkça uzuyordu. Baştan beri kuşatmayı istemeyen vezirler de Sultan Mehmet’i, kuşatmayı kaldırması için ikna etmeye çalışıyorlardı. Savaşı isteyen vezirler ve Sultan Mehmet’in hocası sayesinde kuşatma devam etti. En son ve başarılı hücum 29 Mayıs’ta yapıldı. Osmanlı bütün gücü ile saldırdı. Bu saldırı sonucu Osmanlı askerleri surları aşıp içeri girmeyi başardılar. Kısa bir süre sonra da bütün şehri ele geçirdiler. İstanbul’un fethi tam 54 gün sürmüştü. Şehir ele geçirildikten sonra Fatih Sultan Mehmet, hiçbir Hristiyan’ın canına ve malına zarar verilmeyeceğini açıkladı. Sultan Mehmet’in emriyle Ayasofya cami haline getirildi ve İstanbul, Osmanlı’nın yeni başkenti haline getirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.