Ana Sayfa

JAPONYA’NIN UYGULADIĞI NÜFUS POLİTİKALARI

Her devlet geleceğini düşünerek nüfus artış hızını kontrol altında tutmak zorundadır. Bunun için de nüfus politikaları uygulanmaktadır. Aynı şekilde Japonya’da nüfusunu kontrol altında tutmak istemektedir. Bunun için de tarih boyunca çeşitli nüfus politikaları yapmış ve halen de yapmaya devam etmektedir. Japonya, 1800’lerden 1948’e kadar sürekli olarak nüfusu artırmak istemiştir. Halkı, çocuk yapmaya teşvik etmiştir. Bu dönemde istemesinin sebebi tarımda insan gücüne çok ihtiyaç duyulmasıdır. İnsan ne kadar çok olursa, özellikle erkek nüfus, üretim de o kadar çok olmaktadır.

Sanayi Devrimi’ne kadar insan gücü çok önemliydi. Sanayinin gelişmesi ve insanın yerini yavaş yavaş makinelerin alması ile insan gücü önem kaybediyordu. İnsan gücüne yine de ihtiyaç duyuluyordu. Ancak eskisi kadar değildi. Birçok insanın yaptığı işi bir makine yapabiliyordu. Aynı şekilde tarımda da makineleşmenin başlaması insanın önemini azaltmıştır. Japonya’nın yüzölçümü küçüktür. Bu sebeple fazla nüfus da sorun yaratmaya başlamıştır.

Sorunların ortaya çıkması ile yeni bir politika geliştirildi. 1948 yılından sonra nüfus artırıcı politikalar yerine nüfus azaltıcı politikalar uygulanmaya başlandı. Bu sayede 15 yıl geçmeden nüfus artış hızı yarıya indirilebildi. Bunu da kadını iş hayatına adapte ederek, halkı aile planlamasına teşvik ederek ve gebeliği önleyici ilaç ve ürünleri yaygınlaştırarak başardı. Bu politikayı abartarak uygulayan Japonya’nın nüfus artış hızı 1990 yılına gelindiğinde %1’in altına düşmüştü. Devlet bu sefer nüfus azaltıcı politikadan vazgeçti. 1991 yılında yürürlüğe giren politika hemen uygulanmaya başlandı. Halk, çocuk yapmaya teşvik edildi. Devlet, çocuk yapan aileye birçok vaatte bulunuyordu. Bu vaatlerin arasında maddi destek de vardı. Ancak bu politika başarısız oldu. Halk, çocuk yapmak istemiyordu. Günümüzde Japonya’nın nüfus artış hızı eksi yöndedir. Yani nüfusu sürekli olarak azalmaktadır. Eğer durum böyle devam ederse 125 milyonu geçkin Japonya’nın nüfusu 2050 yılına gelmeden 100 milyonun altına düşeceği öngörülüyor.

BENZER YAZILAR  ÇORUM

 

Japonya Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.