Ana Sayfa

JEFF BEZOS

Asıl adı Jeffrey Preston Bezos’dur. Feff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde Amerika’nın New Mexico eyaletinde dünyaya geldi. Girişimci ve yatırımcıdır. River Oaks İlköğretim Okulu’na gitti. Daha sonra Üstün Yetenekli Çocuklar Lisesi’ni bitirdi. Liseden sonra Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliği bölümüne kaydoldu. Hem lise hem de üniversite hayatında çok başarılı bir öğrenciydi. 1986 yılında okulu bitti.

Üniversite bittikten sonra Fitel Firması’nda çalışmaya başladı. 12 yıl Fitel’de çalıştıktan sonra Bankers Trust Company’e geçti. Bankers Trust Company’de hızla yükseldi. Aklında bir fikir vardı. Kitap satış sitesi kurarak e-ticaret yapmak istiyordu. Bu fikir o zamana kadar daha önce hiç denenmemiş bir şeydi. İşten ayrıldı ve 16 Temmuz 1995 tarihinde amazon.com’u kurdu.

jeff-bezos

Amazon, ilk başta sadece kitap satıyordu. Zamanla kaset ve benzeri ürünleri de satmaya başladı. Şirket hızla büyüdü. Günümüzde dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline geldi. Bu şirket, Jeff Bezos’un dünyanın en zengin adamı olmasını sağladı. Jeff Bezos’un mal varlığı 112 milyar dolar civarındadır. Her yıl Forbes’in açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde yer almaktadır.

Jeff Bezos, 1993 yılında Mackenzie Tuttle ile evlenmiş ve dört çocukları olmuştur. Ancak anlaşamamaları nedeniyle 2019 yılında anlaşmalı olarak boşandılar. Jeff Bezos, dünya çapında parası dışında cimriliği ile de tanınmaktadır. Eski model araba kullanması, işçilerine az maaş vermesi ve yemeği bile ucuza getirmesi gibi huyları yüzünden ciddi eleştirilere maruz kalmaktadır. Uykuya önem veren Bezos, günlük kesin 8 saat uyur. Hatta işi uzun sürmesi ihtimaline karşın ofisinde yatak bulundurmaktadır. Modern dünyada örnek gösterilen girişimcilerden biridir.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.