Ana Sayfa

JOHN KEATS

John Keats, 31 Ekim 1975 tarihinde Birleşik Krallık’ta dünyaya geldi. Dünyaca ünlü İngiliz şairdir. Babası Londra’da bir han işletiyordu. Kendisi eğitimsiz olsa da çocuklarının iyi bir eğitim almalarını istiyordu. Bu sebeple eğitim hayatı çok iyi geçmiştir. Ancak çocukken önce babasını kaybetti. Babasının ölümü üzerine annesi başka bir adam ile evlendi. Ancak bir süre sonra annesi de hayatını kaybetti. Annesini de kaybettikten sonra bir cerrahın yanına verildi. Ancak John Keats, yazar olmak istiyordu. Cerrahın yanında çalıştığı zamanlarda yazılar yazıyordu. 4 yıl sonra da tıp eğitimine devam etmek için Londra’ya gitti.

Tıp alanında da kendini geliştirmişti. Fakat Jahn, yazar olmak istediği için mesleğini bıraktı. Yaşı ilerledikçe şiir eksenine kaymaya başladı. Bir süre sonra da şiiri bırakamaz oldu. Kendisine yazar arkadaşlar edindi. John Keats sadece 25 yıl yaşadı. Hayatının son 5 yılında en iyi eserlerini verdi. Bunun sebebi de çok şiir okuması ve incelemesiydi. Aynı zamanda bu dönemde Fanny Brawne’ye aşık oldu. Aşkı ona hep ilham verdi.

Annesini veremden kaybeden John’un kardeşi de verem hastalığına yakalandı. Kardeşine bakma vazifesini de John üstlendi. Ancak kendisi de verem hastalığına yakalandı. Arkadaşları tedavi görmesi için onu Roma’ya gönderdiler. John Keats, 23 Şubat 1821 yılında Roma’da hayatını kaybetti.

Eserleri: 

  • Poems
  • Endymion
  • Bir Yunan Vazosu Üzerine Od

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.