Ana Sayfa

KAĞIT NASIL ÜRETİLİR?

Kağıt, günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Dünya hızla dijitalleşse de halen insanlar kağıttan vazgeçmemektedirler. Bilindiği üzere kağıt, ağaçtan yapılmaktadır. Aynı zamanda kağıdın geri dönüşümü yapılabilmektedir. Son zamanlarda geri dönüşüme verilen önemin artması ile geri dönüşümü yapılan kağıt miktarı da artmıştır.

Kağıt benzeri malzeme olan papirüs, M.Ö. 3000’lerden beri kullanılıyordu. Papirüs bitkisinden yapılan papirüs, özellikle Antik Mısır’da çok fazla kullanılıyordu. Bunun nedeni de papirüs bitkisinin Nil Nehri çevresinde yetişmesidir. Anadolu gibi yerlerde de hayvan derilerinden parşömen yapılıyordu. Hayvan derileri kurutuluyor ve tüylerinden ayrılıyordu. Bu sayede parşömen elde ediliyordu.

seka-kagit-uretiminde

Kağıt, M.Ö. 1000’li yıllarda Çin’de ortaya çıktı. Kağıt yapımı çok fazla işlem gerektirmektedir. İlk önce ormandan kesilen ağaçlar fabrikaya getirilir. Bu işlem için çoğunlukla nehirler kullanılır. Fabrikaya gelen ağaçların kabukları soyulur. Bu işlem sıcak suda yapılır. Sıcak su sayesinde ağaçların kabukları daha kolay soyulur. Kabukları soyulan ağaçlar küçük halde doğranır. İyice küçültülen ağaç, lif haline getirilir.

Lif haline gelen ağaç, bazı işlemlerden sonra kağıt hamuru haline gelir. Atık kağıtlar da sıcak suda karıştıktan sonra kağıt hamuru haline getirilir. Atık kağıtların tekrardan kağıt haline gelebilmesi için yeni kağıt hamuru ile karıştırılması gerekir. İki kağıt hamuru karıştırılır. Karışımda oran çok önemlidir. Çünkü üretilmek istenen kağıda göre eski kağıt atılır. Ancak çoğunlukla %70 temiz kağıt hamuru, %30’da eski kağıt hamuru katılır. Karıştırılan kağıt hamurları pişirilir. Yabancı maddelerden arındırıldıktan sonra yıkanır. Sıra en son işlemdedir. Kağıt, istenilen boyutlara getirilmek için özel işlemden geçirilir. Bu işlemde birçok rulo tarafından ezilir. Bu sayede istenen inceliğe gelir. En son ise elde edilen kağıt rulo haline getirilir.

icerik

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.