Ana Sayfa

KAHVE NASIL ÜRETİLİR?

Kahve, küresel ticarette en fazla satılan üründür. Dünyanın her yerinde tüketilen içeceklerden biridir. Özel piyasası vardır. Kahve, kahve ağacında yetişen meyvenin çekirdeğinden elde edilir. Kahve ağacı, 30 yıldan fazla meyve veren, sıcak iklimi seven ve orta boylu bir ağaçtır. Kiraza benzeyen kırmızı renkli meyvesi vardır. Dünyadaki kahve üretimin büyük bir kısmı Afrika Kıtası’nda olmaktadır. Ancak üretim alanlarının büyük bir kısmı büyük şirketlere aittir. Yani üretimden elde edilen paranın çok küçük bir kısmı üretilen ülkeye gelmektedir.

kahve-çekirdeği

Kahve, 3. yüzyılda Habeşistan’da keşfedilmiştir. İlk keşfedenler ve kullananlar da Araplar olmuşlardır. Kahvenin Avrupa’ya gitmesi ise 17. yüzyılı bulmuştur. Hiçbir zaman yaprak dökmeyen kahve ağaçlarının kırmızı renkli meyveleri toplanır. Toplanan meyvelerin kabuklarının çekirdekten ayrılması gerekmektedir. Bu işlem için iki yöntem vardır. Birisi sulu yöntem, diğeri ise kuru yöntemdir. Suyun az olduğu bölgelerde genellikle kuru yöntem kullanılır.

Etiyopya-Kahve-Uretimi

Toprak veya özel hazırlanmış alan üzerine kahve meyvesi serilir. Serilmesinin sebebi kabuğunun kuruması ve kolayca çekirdeğinden ayrılması içindir. Bir süre yerde bekleyen kahve meyvesi sürekli olarak karıştırılır. Kabukları kuruduktan sonra toplanır ve çekirdekler ayırt edilir. Bu zamandan sonra kabuk kısmının işi bitmiştir. Kahve çekirdekleri kavurma işlemine alınır. Kavurma işlemi için özel makineler kullanılmaktadır. Kavurma işlemi çok önemlidir. Çünkü kahvenin tadını belirleyen kavurma süresidir. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra çekirdekler çekilerek toz haline getirilir. Bu sayede içeceği yapılabilir. Toz haline getirilen kahve, paketlenir ve satışa hazır hale getirilir.

turk-kahvesi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.