Ana Sayfa

KAPLAN

Kaplan, Asya’da yaşayan yırtıcı hayvanlardan biridir. Kedigiller grubunda yer almaktadır. Aynı zamanda grubun en irisidir. Birçok türü vardır. Kaplanların derilerinin üstünde siyah çizgiler bulunmaktadır. Her türün üstündeki çizgiler farklıdır. Karın kısımları beyazdır. Bazı türleri tükenmiş, bazı türleri de tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Etobur bir hayvandır. Geyik, yaban domuzu, inek ve koyun gibi hayvanları avlarlar.İnsanları da avlamaktadır. Her yıl onlarca insan kaplanlara yem olmaktadır.

Kaplanlar, iyi de bir avcıdır. Avına sessizce yaklaşabilir. Sibirya, Çin, Tayland, Güney Kore, Pakistan, Rusya, Sibirya, Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde yaşamaktadır. Kaplanlar, aşırı sıcakları sevmezler. Günün sıcak vakitlerini yatarak geçirirler. Aynı zamanda suyu da severler. Kaplanların boyları iki ayak üstüne kalktığı zaman 3 metreyi bulmaktadır. Ağırlıkları ise 50 kilogramı bulan türleri vardır.

Kaplanlar, iki yılda bir doğururlar. Gebelik süreleri 98 ile 109 gün arasındadır. En az 3, en fazla 6 yavru doğurur. Doğan bir yavru kaplan 2 yıl boyunca annesinin himayesi altında yaşamaktadır. Av eğitimini de annesinden almaktadır. Yalnız dolaşan kaplanlar olduğu gibi, grup halinde dolaşan kaplanlar da vardır. Ağaca tırmanabilme yetenekleri vardır. Ağaçta yattıkları da görülmektedir. Çok oburdurlar. Bir kaplan günde 26 kilograma kadar et tüketebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.