Ana Sayfa

KARACAOĞLAN

Karacaoğlan, 17. yüzyılda yaşamış olan saz şairidir. Hayatı hakkında bilinenler çok kısıtlıdır. 17. yüzyılda yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bulunan bazı kaynaklarda 17. yüzyılda ismine rastlanmaktadır. Tam adının da ne olduğu bilinmemektedir. Adı hakkında üç ayrı görüş vardır. Bir görüş adının İsmail, diğer görüş Hasan ve diğer bir görüşe göre ise Halil olduğu yöndedir.

Gençliğinde obası ile birlikte göçebe bir şekilde yaşamıştır. İç Anadolu Bölgesi’nde seyahat etmiştir. Aşık edebiyatına yeni bir söyleşi getirmiştir. Şiirlerinde doğayı övmüştür. Doğanın güzelliklerinden bahsetmiştir. Benzetmeler de yapmıştır. Doğa olaylarını ve yaradılışı açıklamıştır. Tarihi olayları da şiirlerine konu etmiştir. Şiirlerinde, insanlara öğütler vermiştir.

Şiirleri ile kendisinden sonra gelen aşıkları da etkilemiştir. Namı sadece İç Anadolu sınırları içerisinde kalmamıştır. Anadolu sınırlarını da aşarak Azerbaycan  ve Ortadoğu’ya kadar ulaşmıştır.Türkmen ağzını kullanmıştır. Karacaoğlan mahlasını başka aşıklar da kullandığından şiirleri birbirine karışmıştır. Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Türkiye’nin bir çok yerinde mezarlar gösterilmektedir. Günümüzde de halen hayatı ve eserleri hakkındaki çalışmalar devam etmektedir.

BENZER YAZILAR  BREZİLYA'DA VAKA SAYISI 800 BİNİ GEÇTİ

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.