Ana Sayfa

KARANFİL

İki çeşit karanfil vardır. Bunlardan biri çiçek olan karanfil, diğeri ise baharat olan karanfildir.

Karanfil Çiçeği: 

En çok sevilen çiçeklerden biridir. Kırmızı, beyaz, sarı ve daha bir çok rengi vardır. Botları 20 santim ile 50 santim arasında değişmektedir. Süs bitkisidir. Bu sebeple hayranları saksılarda karanfil büyütebilmektedir. Karanfil çiçeğinin, 300’den fazla türü vardır. Bu çiçekler, etraflarına güzel bir koku yayarlar.

Karanfilgiller familyasında yer almaktadır. Karanfiller, tohum yoluyla veya bir parçasının köklendirilmesi ile de çoğaltılmaktadır. Sivri yaprakları vardır. Ilıman iklimin hakim olduğu her yerde yetişir. Karanfil çiçeği sadece süs alanında kullanılmaz. Aynı zamanda ilaç sanayinde de kullanılmaktadır.

Baharat Olan Karanfil:

Karanfil, Asya’da yetiştirilen bir baharat çeşididir. Anayurdu, Baharat Adaları’dır. Baharat Adaların’da yetişen ağacın çiçek tomurcuklarının kurutulması ile elde edilir. Üretilen bu karanfiller özellikle Çin, Hindistan, İran ve Endonezya gibi ülkelerde bolca tüketilmektedir. Bu ülkelerde yemeklere aroma verici olarak da karanfil katılmaktadır. Karanfil’in bir çok faydası vardır. Faydaları arasında kanser önlemek, sindirime yardımcı olmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, baş ve bazı bölgelerdeki ağrıları dindirmek ve ağız kokusunu gidermek vardır. Başlıca ilaç ve kimya sanayinde bolca karanfil kullanılmaktadır.

BENZER YAZILAR  MALİ TARİHİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.